Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska płyta Filharmonii Kameralnej

Ukazała się kolejna płyta orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. – „Łomża Chamber Players” to płyta dla nas wyjątkowa, nagrana z okazji jubileuszu 40-lecia orkiestry oraz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej. – Dlatego po raz pierwszy w takiej ilości zaistnieli tu jako soliści znakomici muzycy orkiestry, a ponadto zaprosiliśmy słynnych w świecie łomżyniaków, Jacka Szymańskiego i Kornela Wolaka. Poza bardzo różnorodnymi utworami z kręgu muzyki poważnej i filmowej swą płytową premierę ma tu „Życie nasze”, napisane przez pochodzącą z Łomży kompozytorkę Marię Pokrzywińską oraz poetę z Drozdowa Henryka Gałę, zaśpiewane przez Jacka Szymańskiego.

Jacek Szymański w trakcie nagrywania płyty
Jacek Szymański w trakcie nagrywania płyty

Już trzynasty w dyskografii łomżyńskich filharmoników album „Łomża Chamber Players” został zarejestrowany podczas dwóch sesji w czerwcu oraz sierpniu ubiegłego roku. Nagrania miały miejsce w kościele ojców kapucynów pod okiem wybitnego realizatora dźwięku i producenta Andrzeja Brzoski, orkiestrę poprowadził jak zawsze Jan Miłosz Zarzycki, a płyta ukazała się pod koniec grudnia nakładem firmy Requiem Rec. w serii „Opus series” z muzyką współczesną. 
– Mam nadzieję, że ta płyta „trafi pod strzechy”, ponieważ jej repertuar jest bardzo przystępny i komunikatywny; są tu utwory bardzo popularne, jak słynna aria J. S. Bacha, ale też mniej znane, choć również brzmiące bardzo przyjaźnie – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Program płyty w dużej części zaproponowany był właśnie przez naszych solistów.
Jako instrumentaliści-soliści w utworach Marca-Antoine Charpentiera, Antonio Vivaldiego, Jeremiaha Clarka i Wolfganga Amadeusza Mozarta mistrzowsko zagrali: trębacz Kamil Borusiewicz, skrzypkowie Cezary Gójski i Piotr Sawicki, wiolonczelistka  Edyta Moskwa, altowiolista Adrian Stanciu oraz oboista Mikhail Vshkevich. Dochodzą do tego trzy instrumentalne kompozycje Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara, w tym temat z filmu „Pianista” w wykonaniu klarnecisty Kornela Wolaka, jednego z dwóch gości specjalnych na tej płycie. Jest to swoiste przypomnienie w roku jubileuszu miasta, że przez wieki Żydzi stanowili znaczną część jego mieszkańców, co trwało aż do ich eksterminacji przez Niemców w czasie II wojny światowej. 
– Na pewno miało to znaczenie podczas koncertowego wykonania tego utworu 15. czerwca w łomżyńskiej katedrze – zauważa Jan Miłosz Zarzycki. – Miała to bowiem być taka retrospekcja dziejów Łomży, gdzie muzykę dopełniała poezja i proza, a wśród tekstów wplecionych w narrację koncertu znalazł się też taki dotyczący społeczności żydowskiej. Konsekwencją tego wydarzenia było także umieszczenie tematu z „Pianisty” na płycie. Jestem pod ogromnym wrażeniem wykonania Kornela Wolaka, tej niesamowitej głębi wyrazu, którą udało mu się osiągnąć.
Na początek i na finał orkiestra prezentuje się też w dziełach Jana Sebastiana Bacha oraz Kilara, są również trzy utwory wokalne, śpiewane przez tenora-symbol Łomży, Jacka Szymańskiego.
– Cieszę się niezmiernie, że na zakończenie tego jubileuszowego roku Łomży mogliśmy wydać taką płytę! – mówi Jacek Szymański. – Udział w takim przedsięwzięciu to wielka przyjemność, tym bardziej, że dyrektor Zarzycki zaakceptował pomysł nagrania zaproponowanych przeze mnie utworów. „Gia il sole dal gange” Alessandro Scarlattiego to typowa aria, z dużymi możliwościami dla śpiewaka, bo tempo jest dość mocne. Z kolei „Plaisir d' amour” Jeana-Paula-Égide Martiniego to już legatowe śpiewanie, ale też wielki przebój z tamtych czasów, do dziś bardzo chętnie wykonywany i doskonale znany, a już zaśpiewanie utworu „Życie nasze” Henryka Gały i Marii Pokrzywińskiej, twórców związanych z Łomżą, było to dla mnie ogromne przeżycie! 
– Nagraliśmy niedawno naszą 14 płytę, „Flute Reflections II” z flecistami Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz – podsumowuje Jan Miłosz Zarzycki. – W planach mamy już kolejną, bo na przyszły rok wypada 90-lecie urodzin wybitnego kompozytora Romualda Twardowskiego. Dlatego we wrześniu nagramy jego utwory na orkiestrę smyczkową, a solistą będzie znakomity skrzypek Piotr Pławner, zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Chciałbym też w najbliższej perspektywie nagrać płytę zawierającą utwory dedykowane naszej orkiestrze.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę