Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Inne lekcje patriotyzmu

Dowiedzieli się o reformie walutowej Władysława Grabskiego, o najsłynniejszych polskich przedsiębiorcach m.in. Hipolicie Cegielskim, kleili modele transatlantyka Batory i odrzutowej Iskry, a także dźwigali sztabę prawdziwego złota i spoglądali na debatujących posłów. Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży realizowała projekt: "My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy", który został dofinansowany w ramach konkursu grantowego Narodowego Banku Polskiego.

W ramach projektu od października do grudnia w „siódemce” odbywały się cykliczne zajęcia prowadzone przez Anetę Biedrzycką i Danutę Kalską. Przeznaczone były dla chętnych uczniów klas siódmych. 
- Podczas spotkań uczniowie zapoznali się z najważniejszymi problemami gospodarczymi odrodzonej Polski, poznali sylwetki wybitnych przedsiębiorców żyjących w tym okresie, wykonywali prace różnymi technikami z wykorzystaniem technologii informacyjnej – przekazują nauczycielki. 
W ramach dodatkowych zajęć siódmoklasiści z siódemki nie tylko słuchali np. o tworzeniu podwalin państwa po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, czy reformie walutowej Władysława Grabskiego z 1924 roku i wprowadzeniu „złotówki”, a sami musieli np. przygotować prace o słynnych polskich przedsiębiorcach. Nie zawsze udawało się odróżnić przedsiębiorców od rządzących polityków, ale niektóre prace były bardzo ciekawe. Informacje o ważnych zdarzeniach z ostatnich stu lat polskiej historii gospodarczej uczniowie zdobywali także w trakcie wydawałoby się prostych zabaw. Wśród zadań, które mieli wykonać uczniowie było lepienie kartonowych modeli statku Batory, samolotu Iskra czy samochodu Warszawa. 
- Najbardziej podobał się jednak wyjazd do Warszawy – zgodnie oceniają Aneta Biedrzycka i Danuta Kalska. - W listopadzie, w ramach projektu zwiedzaliśmy Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego oraz byliśmy w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. To było ogromne wrażenie. W Sejmie akurat trwały na obrady, którym przez dłuższą chwilę mogliśmy się przyglądać. W Centrum Pieniądze także emocji było dużo – mówią opowiadając, że uczniom podobało się np. podnoszenie sztaby prawdziwego złota.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę