Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Wystarczy czy zabraknie?

Przyszłoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych nie powinna budzić obaw uczniów, bo placówki przygotowały się na podwójną liczbę kandydatów – podaje Polskie Radio Białystok powołując się na zapewnienia Podlaskiego Kuratora Oświaty. Beata Pietruszka stwierdziła, że „szkoły są przygotowane na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów i nie powinno to doprowadzić do zwiększonej zmianowości”. Najwyraźniej kurator wie więcej niż pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży, którzy oficjalnie „analizują” najnowsze zmiany w prawie oświatowym. - Po ich rozpatrzeniu podejmowane będą dalsze decyzje i wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na pytania dotyczące organizacji kolejnego roku szkolnego w łomżyńskich szkołach średnich – podaje Łukasz Czech.

fragment plakatu MEN
fragment plakatu MEN

W wyniku reformy edukacji w przyszłym roku szkolnym do szkół średnich będą chcieli się dostać uczniowie dwóch roczników - absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i 3-letniego gimnazjum. Dla nich w szkołach średnich trzeba będzie tworzyć dwie grupy klas pierwszych. Uczniowie po podstawówce mają np. w liceach spędzić cztery lata, a po gimnazjum trzy. Obie grupy będą miały różne podstawy programowe. 

Zamiast tysiąca bedzie dwa tysiące
W przypadku Łomży do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w tym roku poszło 1081 uczniów. Blisko połowa z nich – 462 osoby – zaczęły naukę w klasach pierwszych trzech najważniejszych miejskich liceów: ponad 180 w I LO, 150 w II LO i ok. 130 w III LO. W przyszłym roku o miejsce w klasach pierwszych ubiegać się będzie tylko w Łomży ponad dwa tysiące osób. Szykujący się do egzaminów kończących ten etap edukacji - ósmoklasiści z podstawówek i trzecioklasiści z gimnazjów, oraz ich rodzice - już dopytują o to jak będzie przeprowadzona rekrutacja do szkół średnich i co trzeba zrobić, aby mieć szansę na dostanie się do najlepszych klas. 
Kilka dni temu zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, jak będzie wyglądała rekrutacja do tych klas? I co będzie brane pod uwagę przy naborze uczniów? Chcieliśmy także wiedzieć po ile klas pierwszych - oddzielnie dla absolwentów gimnazjów i podstawówek - zostanie utworzonych w najpopularniejszych w mieście szkołach: I LO, II LO, III LO, Ekonomiku i Mechaniaku?
Okazuje się, że... tego jeszcze nikt nie wie. 
„30 listopada 2018 r. została opublikowana ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018r poz. 2245). Wprowadzone zmiany są obecnie analizowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego. Po ich rozpatrzeniu podejmowane będą dalsze decyzje i wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na pytania dotyczące organizacji kolejnego roku szkolnego w łomżyńskich szkołach średnich” – odpowiedział Łukasz Czech z ratusza. 

Kto będzie przyjęty do szkoły w pierwszej kolejności?
Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej wypuściło plakat informujący, że „szkoły zapewnia miejsca wszystkim absolwentom”. Napisano na nim także, że „za przygotowanie rekrutacji odpowiada samorząd”, który także ustali np. do ilu szkół średnich będą mogli aplikować uczniowie kończący szkołę podstawową i gimnazjum.  
Na plakacie jest także odpowiedź na pytanie: Kto będzie przyjęty do szkoły w pierwszej kolejności?
Będą to: laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty oraz finaliści i laureaci olimpiad przedmiotowych organizowanych przez podmioty wskazane w wykazie MEN. 

No to powodzenia


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę