Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Zespół Holy Water z Łomży entuzjastycznie przyjęty na Łotwie

Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa Holy Water powróciła szczęśliwie z 4-dniowego tournée na Łotwę, gdzie występowała z koncertami w trzech miastach: Daugavpils, Rezekne i Preili. Czwórka muzyków grała melodyjne utwory profesjonalnie i ze scenicznym pazurem, wzbudzając w każdym z kameralnych klubów wielkie zainteresowanie i wyrażane głośno uznanie Łotyszy od lat 18 do lat 60. Słuchacze przyjęli wyjątkowo serdecznie utalentowanych artystów i entuzjastycznie reagowali na dynamiczne, gitarowe brzmienia i charyzmatyczny, mocny, bluesowy głos Jolanty Baranowskiej.

Do zagrania trzech koncertów na Łotwie zaprosił łomżyńskich bluesmanów Arnis Slobozanins, 34-letni poeta, kompozytor, wokalista, gitarzysta i lider poprockowej grupy Dabasu Durovys. Jednak tym razem poprzedzał zespół z Polski - jako obdarzony czystym i wysokim głosem solista z gitarą, prezentując znane Łotyszom na pamięć piosenki DD i nowe utwory autorskie. Dzięki poetyckim i żartobliwym supportom dla rozgrzewki Arnisa, kwartet bluesowy z Łomży wychodził na scenę do kilkudziesięcioosobowej publiczności swobodnie i bez stresu. W każdym z klubów, stanowiących sympatyczne miejsca do spotkań rodzinnych, przyjacielskich i towarzyskich przy bezalkoholowym kwasie, piwie i kebabie z sałatkami, Arnis szybko wprowadzał pozytywny klimat niecodziennego wydarzenia muzycznego. I jak dla Holy Water ciekawa była wyprawa przez Litwę do położonych o 500 – 600 kilometrów na północ od Łomży łotewskich miast, tak dla tamtejszych słuchaczy występ profesjonalnej grupy bluesowo-rockowej z Polski. Wszędzie odbiorcami byli ludzie przemieszani narodowościowo, z rodzin, mających w drzewie genealogicznym rozmaite tradycje, m.in., Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Polacy, Łotysze, stąd pojawiały się różne języki naprzemiennie z angielskim. 

Łomżyniacy o muzykalnych Łotyszach
Jola Baranowska żartowała po rosyjsku, przybliżając treści tekstów. Zaśpiewała utwory z pierwszej płyty Holy Water (m.in., „Samotny rejs”, „Sahara blues”, „Funky blues”), z drugiej („Mój blues”, „Srebrne łzy”, „Nie lubię poniedziałku” i „Poszukiwany blues”), ale także „Chevy blues” i „Black or white” z planowanej płyty trzeciej. W finale koncertów dynamicznie i majestatycznie zabrzmiał „Free man”, z pozdrowieniami dla narodu łotewskiego, świętującego w tym roku, jak Polacy, swoje własne 100-lecie odzyskania niepodległości. Grupa nagrała debiutanckie CD „Mania wolności” na 10-lecie w 2015 r., natomiast w 2018 dołożyła miłośnikom drugi krążek „Nie ma bluesa w Łomży”. Może na 3. płycie znajdą się reminiscencje tournée? - Jechałem z ciekawością na Łotwę, czy ludzie nad rzeką Daugavą, Dźwiną potrafią słuchać muzyki bluesowo-rockowej – mówi założyciel Swiatoj Wady jak zwano z rosyjska, i świetny gitarzysta Bernard Krasuski. - Chciałem przekonać się, w jaki sposób na naszą muzykę reaguje społeczność ze Wschodu. Okazało się, że są otwarci na inne nacje, spontanicznie reagowali na naszą grę i zazwyczaj byli zasłuchani, skupieni na muzyce i przekazie.  
W podobnym tonie wyrażają się inni członkowie Holy Water. Basista Sławomir Trzcinka podkreśla otwartość w kontaktach i gościnność Łotyszy. Perkusista Paweł Czerwonko przyznaje, że gdyby nie koncerty, nie ruszyłby daleko na północ Europy, nie mając tam rodziny ani znajomych. Cieszy się, że nadarzyła się dobra okazja, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda kraj nadbałtycki. - Ale z radością wracam do kolorowej, zielonej i zadbanej Łomży – podsumowuje łomżanin za bębnami. Jolanta Baranowska chwali czystość i kulturę personelu oraz gości w Hotelu Latgola w Dyneburgu. 

Łotysze o utalentowanych łomżyniakach
Viktoria Pizica (lat 20) śpiewa 8 lat, uczy się w szkole muzycznej gry na saksofonie. - To było moje pierwsze spotkanie z polską muzyką, niezwykle interesujący występ – ocenia w Ausmena Kebabs w Rezekne, gdzie menedżer Janek Zeltins (lat 32) mówi po polsku. - Muzyka niosła taką moc energii, że wydawało mi się, że rozumiem słowa w nieznanym języku. Chciałabym być częścią Holy Water.
Rówieśnik Raivo Vasarandzis uważa, że Holy Water gra profesjonalnie, umie wyrazić silne emocje i zabrać w podróż wyobraźni. Farida Zaletilo (60 l.), ekspert ds. wystaw Mark Rothko Art Center z płótnami abstrakcjonisty z Dyneburga po 60 mln dolarów, była szczęśliwa po koncercie w piwnicy rockowej Artilerijas Pagrabi. - Łomżanie mają w sobie dużo energii muzyki w dobrym stylu – mówi z entuzjazmem, jaki łączy ją z córką Aliną (23 l.). - Wróciłam do czasów młodości, kiedy słuchałam Deep Purple, King Crimson, Genesis, a na topie były klasyki: Led Zeppelin i Pink Floyd... Amanda Lapa (18 l.), wokalistka, perkusistka, gitarzystka, która ceni poetę z gitarą Janisa Aispursa, docenia gości z Polski za udane połączenie raz balladowego, raz ostrego brzmienia z tekstami, brzmiącymi jak z lat 60. Zachwyca ją, że dojrzali ludzie w wieku lat ok. 50 mają tyle do powiedzenia w sztuce. Warsztat muzyczny łomżan chwali Juris Vucans w Hasan's Kebabs w Preili, 32-letni konferansjer 600 koncertów na Łotwie. - Muzyka Polaków z Łomży zabrała mnie w zupełnie inny świat – mówi 28-letni leśnik Janis Snepts. - Wprowadzony w stan zachwytu lepiej rozumiem innych ludzi i siebie.
Koncerty odbyły się w cyklu międzynarodowej wymiany kulturalnej od października do grudnia. Z Arnisem organizują go: Guntis Rasims i Andrej Fajbuszewicz, a dotuje ministerstwo kultury Łotwy. 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę