Warsztaty z Bambino
- Najważniejsze jest to, aby dzieciom podobała się zabawa – mówiła Małgorzata Czuj, autorka podręczników do plastyki i doświadczona nauczycielka techniki i plastyki w szkole podstawowej, która w piątek w Kupiskach poprowadziła przedświąteczne warsztaty dla nauczycieli z przedszkoli i nauczania wczesnoszkolnego. Uczestniczyło w nich około stu nauczycieli z Łomży i okolicy. - Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Nie wszystkich chętnych mogliśmy zapisać – mówi Andrzej Frołow ze Szkoły Podstawowej w Kupisach, podkreślając, że bezpłatne warsztaty wpisują się w wymóg samodoskonalenia się nauczycieli, ale są też okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i integracji środowiska.
Warsztaty dla nauczycieli odbyły się w ramach projektu: „Inspiracje plastyczne Bambino, czyli jak zachęcić dzieci do podejmowania aktywności artystycznej”, zorganizowanych przez firmę St-Majewski i łomżyńską hurtownię Astra. Małgorzata Czuj jest „ambasadorem” te polskiej firm.
- To jest spotkanie typowo empiryczne. Produkty Bambino będą towarzyszyć nauczycielom, będą mogli poznać ich konsystencję, kolorystykę, ich jakość nie tylko z ulotki i folderu – mówiła Barbara Pikos z firmy St-Majewski podkreślając, że tego typu spotkania organizowane są w całej Polsce po to, aby inspirować nauczycieli do pracy z dziećmi. - Z racji, że blisko jest okres bożonarodzeniowy inspirujemy świątecznie. Będziemy robić bombki, dekoracje świąteczne, w takich technikach, które nauczyciele będą mogli wykorzystać w pracy z maluchami. Pani Małgorzata Czuj jest uznanym ekspertem i większościowy technik i prac to są jej autorskie. Nauczyciele, z dużym prawdopodobieństwem, nie mieli szansy wcześniej wykonywać takich technik – mówiła tuż przed zajęciami.
Już pierwsze minuty warsztatów pokazały, że to może być prawdziwa przygoda. Małgorzata Czuj pokazywała łomżyńskim nauczycielom jak inaczej można wykorzystać choćby znane od lat kredki Bambino.
- Bardzo lubiłam te kredki, nawet jak byłam dzieckiem – wspominała Małgorzata Czuj tłumacząc, że są świetne do rysowania, ale nadają się także np. do malowania na płótnie. - Potrzebny jest zwykły ocet wymieszany z wodą w proporcjach 1 do 1. Kredki moczymy w tym roztworze i możemy pięknie malować np. na zwykłej, takiej koszulce. Nie trzeba farb do tkanin, a dzieci mogą namalować co tylko zechcą – mówiła tłumacząc, że może to być np. jakiś obrazek czy hasło związane z akcją, którą w przedszkolu podejmują. - Ten obraz oczywiście się nie utrzyma długo, bo to dzieło sztuki. Koszulkę można wyprać i zniknie, a kredki Bambino po wyschnięciu nadal są kredkami, którymi można wszystko narysować – podkreślała.
Prowadząca zajęcia zachwalała nauczycielom także inne produkty polskiej firmy: farby, plastelinę, kolorowy papier prezentując jak wspaniale można wykorzystać je w codziennej pracy z najmłodszymi. Jak się okazało przydatne do tego mogą być koszulki do segregatorów, rolki po zużytym papierze toaletowym czy folia bombelkowa. Małgorzata Czuj opowiadała, że z doświadczenia wie, że nie każdy mały Jaś ma zdolności plastyczne, ale zachęcała, aby także jego prace trafiały na przedszkolne wystawy. Przed ich zaprezentowaniem można im umiejętnie dodać uroku...
- Zakładamy, że po weekendzie, jak nauczyciele wrócą do swoich przedszkoli i szkół, będą chcieli wdrażać te pomysły i razem z dziećmi robić takowe cudeńka – mówiła Barbara Pikos.