Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Od dyskwalifikacji do bezapelacyjnego zwycięstwa

Główne zdjęcie
Dominik Kisiel

Pianista Dominik Kisiel zdobył tytuł Nowej Nadziei Jazzu, zwyciężając w Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej XI Novum Jazz Festival. Zwycięzca występował już w Łomży przed dwoma laty, ale przekroczył wtedy konkursowy regulamin i jury nie brało jego świetnego występu pod uwagę. – Zwycięstwo tutaj to jest dla mnie ogromny sukces – cieszę się już z tego, że znowu mogłem tu przyjechać, a już zdobycie nagrody to jest niewiarygodnego! – mówi Dominik Kisiel. Jurorzy pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława Kaczmarczyka docenili też pięcioro innych młodych wirtuozów, a przez trzy dni festiwalu odbywały się też koncerty, w tym sensacyjne występy grup Q Ya Vy oraz Loud Jazz Band szefa jury.

Ubiegłoroczne zwycięstwo w konkursie wokalistki Moniki Malczak sprawiło, że w tegorocznej rywalizacji wśród 13. konkursowiczów było aż siedmioro śpiewaków, w tym reprezentant Łomży Marcin Wincenciak. Wychowanek PopArtu wypadł nieźle, wykonując utwory Betty Carter i Anny Serafińskiej, ale wśród niesamowicie utytułowanych i bardziej doświadczonych rywali nie miał większych szans. Wyróżnienia po 400 zł każde otrzymali: saksofonista Przemysław Chmiel, student katowickiej akademii i laureat licznych nagród, w Łomży startujący po raz drugi; wokalistka Judyta Pisarczyk, zdobywczyni choćby Grand Prix Ladies Jazz Festival Gdynia 2018 oraz wibrafonista Michał Puchowski, absolwent akademii w Bydgoszczy i Katowicach. Z III nagrody i 800 zł w gotówce cieszyła się wokalistka Aleksandra Błachno, studiująca w Berlinie i po wszechstronnej edukacji muzycznej w kraju. Miejsce II i 1000 zł przypadło saksofonistce Monice Muc, również biorącej udział w ubiegłorocznym konkursie, studentce akademii  krakowskiej. Otrzymała ona również nagrodę specjalną od jurora Przemysława Strączka: możliwość występu podczas organizowanego  przez  niego festiwalu JAZZstrzębie w Jastrzębiu-Zdroju w kwietniu przyszłego roku. Lokata pierwsza i 2000 zł powędrowały do pianisty Dominika Kisiela, który po falstarcie przed dwoma laty – tak zapamiętał się w improwizacjach, że miast regulaminowego kwadransa grał blisko pół godziny – tym razem trzymał się czasu, wykonując własny utwór „Exploration”, tytułowy debiutanckiej płyty, której okładkę zaprojektowała łomżynianka Beata Szczecińska oraz standard „All The Things You Are”. Zwycięzca  jeszcze w sobotę grał koncert w Gorzowie Wielkopolskim, w niedzielę przyjechał na konkurs zaledwie godzinę przed swym występem, a dziś ma bronić pracę magisterską na Akademii Muzycznej w Gdańsku. 
– Faktycznie to szczególny dla mnie czas – mówi Dominik Kisiel. – Ale takie chyba jest życie muzyka, bo pojawia się takie wariactwo i trzeba dużo jeździć, kiedy wszystko jest na styk co do godziny. Myślę jednak, że jeśli nie rodzi to dużych problemów, jest nawet w jakiś sposób frajdą.
Konkursowicze, którym akompaniowała wyborna sekcja: Michał Marek Ciesielski, Michał Bąk i Przemysław Jarosz, nie tylko wybornie grali, okazali się też bowiem świetnymi arażerami i kompozytorami, bo aż sześcioro z nich wykonywało własne utwory.
Emocji w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży nie brakowało też podczas festiwalowych koncertów. I tak w piątek kwintet wokalistki Agnieszki Maciaszczyk, zdobywczyni drugiej nagrody w łomżyńskim konkursie w roku 2015, zagrał pierwszy koncert promujący płytę „In Search Of”, a trójmiejski Algorhythm zabrał słuchaczy we freejazzową podróż. W sobotę powaliły publiczność septety Q Ya Vy, łączący jazz z rytmami latino oraz norwesko-polski Loud Jazz Band, gdzie co muzyk to większy wirtuoz. W niedzielę zaprezentowały się Yarosh Organ Trio z udziałem wokalistki Katarzyny Mirowskiej oraz z kolejnym laureatem Novum Jazz Festival sprzed dwóch lat, hammondzistą Kajetanem Galasem oraz  międzynarodowe Albert Vila Trio hiszpańskiego gitarzysty-wirtuoza. 
– Dominik Kisiel już dwa lata temu grał wspaniale, zrobił wrażenie na wszystkich, ale grał za długo  i został zdyskwalifikowany – ocenia dyrektor artystyczny festiwalu Mirosław Dziewa. – Tym razem przygotował się tak, że nie było już żadnych wątpliwości i bez dwóch zdań był najlepszy. Cieszy mnie też, że na nasz konkurs przyjeżdżają ludzie zdobywający laury na prestiżowych, krajowych i zagranicznych konkursach – mogłoby wydawać się, że cóż ich może obchodzić jakiś festiwal w Łomży, a tu proszę – chcą u nas grać, chcą też do nas wracać. No i ależ mnie dzisiaj słuchacze zaskoczyli na konkursie, że było ich aż tylu, to było coś pięknego. Wczoraj za to, już zgodnie z przewidywaniami, było najwięcej ludzi, ale grały zespoły złożone z samych gwiazd i był to jeden z najpiękniejszych koncertów w historii tego festiwalu, a można nawet i najpiękniejszy!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto: Dominik Kisiel
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Mirosław Dziewa
Foto:
Foto: Zwycięzca Dominik Kisiel z Mirosławem Dziewą
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę