Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Polska to my” w III LO w Łomży

Główne zdjęcie
Aleksandra Maj i Danuta Pieńkowska-Wolfart

XII edycja Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my, odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Wzięło w nim udział 120 uczestników z 27 szkół z terenu województwa podlaskiego. - Niezmiennie, od dwunastu lat, celem konkursu jest propagowanie wartości patriotycznych, a także pobudzanie młodych ludzi do twórczych poszukiwań w dziedzinie repertuaru, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka – podkreśla Beata Chojnowska zaznaczając, że jest to szczególnie ważne w roku, w którym świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wiktoria Perzanowska, Alicja Kopczewska
Wiktoria Perzanowska, Alicja Kopczewska

Wykonywane przez uczestników konkursu piosenki i recytowane przez nich wiersze opowiadały o tragicznych kartach polskiej historii, budząc patriotyzm, podziw i szacunek dla tych, którzy przelewali krew za wolność naszej ojczyzny. Aby jednak kochać wielką ojczyznę, Polskę, trzeba najpierw poznać i pokochać swoją małą ojczyznę. Przypomniała o tym młodzież III LO w montażu słowno – muzycznym, pt. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, w którym zaprezentowane zostały wzruszające wiersze poetów Ziemi Łomżyńskiej.
Eliminacje konkursowe oceniało niezależne jury. W konkursie poezji występujących oceniali: pani Anna Kamińska, pani Danuta Gradowska, pan Wawrzyniec Kłosiński, w konkursie piosenki natomiast:  pani Katarzyna Szmitko, pani Agnieszka Żemek-Pawczyńska, pan Mirosław Andrzej Korona. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyli: w konkursie poezji - Maja Markowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Białymstoku, a w konkursie piosenki - Julia Statkiewicz z Zespołu Szkół w Tykocinie. II miejsce w recytacji zdobył Kacper Łempicki z PG nr 6 w Łomży, a w śpiewie Maja Markowska z  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Białymstoku. III nagrodę w konkursie poezji zdobył  Stanisław Świerzewski z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łomży, a w piosence Agata Daniłowicz z SP nr 1 w Wasilkowie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w konkursie poezji I miejsce zdobyła Aleksandra Maj z I LO w Białymstoku, II Michał Grużewski  z  Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, a III Zuzanna Sawicka z I LO w Łomży. W konkursie piosenki wygrał duet Wiktoria Perzanowska i Alicja Kopczewska z I LO w Łomży, II miejsce zajęła Kamila Wojtkielewicz z I LO w Białymstoku, natomiast III zespół w składzie: Gabriela Kleczkowska, Julia Kopiczko, Maciej Hołubowicz, Kacper Janik z II LO w Augustowie.
Jury przyznało również nagrody specjalne ufundowane przez posłów na Sejm RP panią Bernadetę Krynicką i pana Lecha Antoniego Kołakowskiego. Za wzruszającą interpretację „Legendy” Jana Lechonia nagrodę specjalną ufundował również Związek Sybiraków oddział w Łomży, a otrzymała ją Aleksandra Maj. Po raz kolejny konkurs ujawnił wielkie talenty wokalne, recytatorskie, a nawet aktorskie, dostarczył też wszystkim wielu niezapomnianych emocji. 
Serdeczne słowa podziękowania do organizatorów konkursu skierowała pani poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka, która na ręce pani dyrektor Grażyny Chodnickiej przekazała pamiątkową flagę od premiera RP pana Mateusza Morawieckiego oraz dwa pamiątkowe albumy wydane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości. Słowa uznania  wyraził również pan Lech Antoni Kołakowski, poseł na Sejm RP oraz  ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, który podziękował organizatorom i uczestnikom konkursu za dobro, które dokonało się poprzez Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my. 
XII edycja Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my, odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża oraz  Starosty Powiatu Łomżyńskiego.

Beata Chojnowska

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę