Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Na sztandarze „Dziewiątki” książę Janusz I Mazowiecki

- Dziś odgrywamy rolę społeczną i akceptujemy wartości, jakie realizował nasz patron, przybijając gwoździe na sztandarze, który stał się ważnym symbolem... – tłumaczy 14-letni Hubert Kozłowski, 14-letni przewodniczący samorządu szkolnego Szkoły Podstawowej nr 9, która otrzymała od Rady Rodziców sztandar z polskim orłem w złotej koronie na prawej stronie, a na lewej z wizerunkiem z pieczęci patrona: księcia Janusza I Mazowieckiego (1346 – 1429). To jego cnoty rycerskie: odwaga, honor, wiara, pokora i sprawiedliwość przyświecają Radzie Pedagogicznej pod kierunkiem dyrektor Bożeny Dziekońskiej, prowadzącej placówkę z 51 klasami. W SP 9 uczy się ponad 1200 uczniów.

Powody do dumy z nowego sztandaru miał nie tylko Hubert, ale i przewodnicząca Rady Rodziców Alicja Rogowska. Uczestniczący w uroczystości przekazania „Dziewiątce” sztandaru i nabijania symbolicznych gwoździ przez przedstawicieli wielu środowisk usłyszeli publiczne deklaracje z ust dyrektor i przewodniczącego społeczności uczniowskiej, że „sztandar ten zawsze otoczony będzie powszechnym szacunkiem”. W pierwszym w historii SP nr 9 w Łomży – zlokalizowanej przy ulicy Księżnej Anny - poczcie sztandarowym duży zaszczyt chorążego przypadł 7-klasiście Grzegorzowi Laskowskiemu, w eleganckiej asyście: 8-klasistki Laury Oszczapińskiej i Kai Siergiejewicz z kl. 7. W milczeniu uświadamia to sobie szkolna wspólnota, zajmująca gęsto trybuny w hali sportowej, że sztandar to symbol godności, honoru, więzi z Ojczyzną, a jej przedstawiciele przyrzekają, że „nie splamimy honoru tego sztandaru”. Materia na drzewcu ma rozmiary 100 na 120 cm. Prawą stronę zajmuje centralnie polski orzeł biały na czerwonym tle, a na lewej także pośrodku widnieje rycerz średniowieczny w stalowej zbroi i hełmie, czyli książę Janusz I Mazowiecki ze swej pieczęci. Gdy prawie godzinę trwały przemówienia przedstawicieli władz miasta, kuratorium oświaty, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego ks. Jerzego Abramowicza – powiązał cnoty rycerskie księcia z cnotami ewangelicznymi i 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II – w korytarzach od zaplecza sportowego hali młodzież czekała w strojach nawiązujących do epoki sprzed około 600 lat na występy. Tak jak dzieci, reprezentujące poszczególne roczniki 8-klasówki, wcześniej uroczyście ślubowały na sztandar, tak teraz w bogato zdobionych sukniach dziewczęta – dwórki książęce oraz chłopcy w tunikach rycerskich pokazali w widowiskowej formie akt pasowania na rycerza, którego głównym bohaterem był patron „Dziewiątki”, mądry, rozważny i gospodarny władca Mazowsza. Za stronę muzyczną odpowiadała nauczycielka muzyki Ewa Urbanowska, zaś za recytacje – polonistka Dorota Wysocka. Nad sprawnym przebiegiem całości, witaniem gości przy wejściu i przekazaniem pamiątek SP 9 – 12-stronicowego folderu i długopisu - czuwali opiekunowie samorządu szkolnego: polonistka Aldona Gromelska i wuefista Łukasz Kurowski. We współpracy z wieloma dorosłymi, dzieci i młodzież biorą udział w akcjach charytatywnych, wspierając ubogich, niepełnosprawnych  i psy ze schroniska. Zbierają góry grosza i nakrętki z plastiku, by skrzywdzonym ulżyć w cierpieniu.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 16 października 2018 15:32
Data ostatniej edycji: wt, 16 października 2018 16:41:03

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę