Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Koncert papieski na zakończenie festiwalu

Koncert poświęcony pamięci św. Jana Pawła II zakończył XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. – Za dwa dni będziemy obchodzić 40 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, dlatego przygotowaliśmy z tej okazji specjalny koncert! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, inicjator festiwalu. W łomżyńskiej katedrze Filharmonia Kameralna pod jego batutą zagrała utwory od baroku do współczesności, aktor Mariusz Bonaszewski deklamował fragmenty dzieł Papieża Polaka, a śpiewała sopranistka Gabriela Iştoc z Rumunii – na finał koncertu ulubioną „Barkę” papieża po polsku, w duecie z 9-letnią Zosią Di Stefano i wsparciem dziewięciu chórów.

Stało się już tradycją, że na zakończenie festiwalu przygotowywany jest specjalny program, obejmujący wykonanie jakiegoś klasycznego dzieła pokroju „Requiem” czy „Mesjasza”, bądź złożony z krótszych i zróżnicowanych kompozycji, stanowiących jednak zwartą całość. Tak właśnie było w niedzielny wieczór, kiedy zabrzmiały utwory wybrane z kilku wieków dorobku muzyki klasycznej: od „Adagio” mistrza włoskiego baroku Tomaso Albinoniego do „Poloneza” młodego kompozytora Bartosza Chajdeckiego, wszystkie utrzymane jednak w podniosłym klimacie. Nie zabrakło też XVII-wiecznej „Tamburetty” Adama Jarzębskiego i skomponowanego przez Andrzeja Kurylewicza tematu z serialu „Polskie drogi”, przeplatanych fragmentami tekstów Jana Pawła II oraz w jednym przypadku Juliusza Słowackiego, mistrzowsko interpretowanych przez, znanego z 
licznych ról teatralnych i filmowych, Mariusza Bonaszewskiego. Debiutująca w Polsce Gabriela Iştoc, występująca też w Anglii i Francji, zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry „Rejoice Greatly” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, „Nella Fantasia” Ennio Morricone i „Jesus bleibet meine freude” Jana Sebastiana Bacha, a prawdziwy popis dała w „Panis Angelicus”  Césara Francka, wykonanym z towarzyszeniem chóru katedralnego Vox Humana dyrygenta Roberta Kuleszy, chóru Spes Unica parafii Krzyża Świętego w Łomży p/d  Katarzyny Szmitko, chóru Kameralnego Amici przy MDK-DŚT w Łomży pod kierunkiem  Anny Kurowskiej, połączonych chórów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży oraz Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, prowadzonych przez ks. Kazimierza Ostrowskiego, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży, uczniów Piotra Dąbrowskiego, chóru Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży przygotowanego przez Agatę Durzyńską, chóru Natalis Mariae z Nowogrodu dyrygenta Dariusza Stepnowskiego oraz chóru Szkoły Podstawowej w Śniadowie p/k Iwony Kropiewnickiej, łącznie około 150 śpiewaków. Punktem kulminacyjnym koncertu było jednak wykonanie „Barki”, ulubionej pieśni papieża Jana Pawła II, zaśpiewanej wspólnie przez chórzystów, 9-letnią Zosię Di Stefano i Gabrielę Iştoc. 
– Dyrektor Zarzycki proponował mi zaśpiewanie „Barki” po włosku, ale uznałam, że jeśli jest to polska pieśń, to czemu nie spróbować zaśpiewać jej po polsku – mówi Gabriela Iştoc. – Zdaję sobie sprawę, że na pewno nie było to jej najlepsze wykonanie po polsku, ale starałam się jak mogłam, wcześniej ćwicząc ją długo w waszym oryginalnym języku.
Pieśń została jednak wykonana przez solistkę bez zarzutu, dlatego została powtórzona, już z gremialnym udziałem licznej publiczności, doceniającej zaangażowanie rumuńskiej śpiewaczki. Był to 20 koncert w ramach tegorocznego festiwalu Sacrum et Musica, trwającego blisko trzy miesiące i obejmującego zasięgiem aż 14 miejscowości. 
– Zawsze staramy się, żeby program naszego festiwalu był interesujący dla słuchaczy – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Mieliśmy kilka niezwykłych ciekawostek, jak choćby ukraiński chór Dudaryk, który zaprezentował prawosławną muzykę cerkiewną, a to na naszym festiwalu jest rzadkość, znakomitą Capella Bydgostiensis czy Elbląską Orkiestrę Kameralną z pianistą Hadrianem Filipem Tabęckim. W przyszłym roku będzie również ciekawie, bo już rozmawiamy z zespołami, które miałyby u nas zagościć na jubileuszowym, już 15, festiwalu i jeżeli to wszystko się uda, będzie to naprawdę ciekawy festiwal– zapowiada dyrektor festiwalu i łomżyńskich filharmoników. 

Wojciech Chamryk

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pon, 15 października 2018 07:59
Data ostatniej edycji: pon, 15 października 2018 09:26:11

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę