Rektor Surowik: Nadal mamy nadzieję rezonować na miasto oraz region
Około 700 studentów pierwszego roku dołączyło do prawie 2 tysięcy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W „państwówce” zainaugurowano 15. rok akademicki. Rektor uczelni, dr hab. Dariusz Surowik podkreślał, że to rok wyjątkowy jubileuszów: 600-lecia miejskości Łomży, 100-lecia niepodległości Polski i 15-lecia szkoły, ale także, dlatego że zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące funkcjonowania uczelni. - Zmiany nie oznaczają, że w PWSIiP w Łomży rezygnujemy z aspiracji naukowych. Nadal mamy nadzieję rezonować na miasto oraz region – mówił rektor podkreślając, że „moi poprzednicy stworzyli w Łomży silny regionalny ośrodek akademicki”.
Inauguracja nowego roku akademickiego w PWSIiP w Łomży miała podniosły charakter. W auli im. prof. Antoniego Jakubczaka, obok studentów zebrali się także przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz reprezentanci przeróżnych instytucji. Nim wybrani, z najlepszymi wynikami rekrutacyjnymi, studenci z kilkunastu kierunków złożyli ślubowanie na sztandar PWSIiP przeszli immatrykulację przemówił rektor dr hab. Dariusz Surowik. Dziękował za wsparcie, które uczelnia otrzymała m.in. od władz samorządowych województwa. Niedawno zdecydowano o przekazaniu PWSIiP kolejnego budynku przy ul. Akademickiej, by „zaspokoić potrzeby”. Mówił, o otwieranym w tym roku nowoczesnym centrum symulacji medycznej dla studentów pielęgniarstwa i uruchomionym nowym kierunku studiów – pedagogice. Ma odpowiadać na zapotrzebowanie absolwentów szkół średnich z regionu i zapewniać im prace, bo niebawem połowa nauczycieli szkół z regionu ma osiągnąć wiek emerytalny. Rektor chwalił się, że kilka dni temu uczelnia otrzymała zgodę ministerstwa na uruchomienie studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka.
Rektor Surowik mówił także o wyzwaniach związanych z obowiązywaniem od 1 października nowej ustawy tzw. Konstytucji na nauki.
- Nowe regulacje ustawowe zwiększają autonomię uczelni, zwiększają także jej odpowiedzialność – mówił wskazując także na potrzebę aktualizacji strategii rozwoju uczelni. - Zmiany nie oznaczają, że w PWSIiP w Łomży rezygnujemy z aspiracji naukowych. Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych naszej uczelni posiada kategorie naukową „B”(...) Kibicujemy aspiracjom naukowych pozostałym wydziałom - dodawał.
Rektor pokusił się także o szerszą refleksję dotyczącym Polski w Europie i Łomży w Polsce.
- W tym szczególnym roku potrzebny jest nam namysł skąd przybywamy – dokąd idziemy. Czy powinniśmy postrzegać własną historię tylko w kategoriach doganiania zachodu i fundować wielki pomnik naszego peryferyjnego kompleksu? Czy mamy zapomnieć, że sednem zmian cywilizacyjnych jest nasze uposażenie kulturowe i że od czasów Wincentego Kadłubka podejmowana była w Polsce próba autonomicznej refleksji budowania własnych mitów wspólnotowych. Czy przyszłość Łomży winniśmy postrzegać w kategoriach doganiania Warszawy a może potrafimy budować na własnych zasobach – silnym szkolnictwie zawodowym, walorach przyrodniczych, agrarnej strukturze regionu? - pytała rektor zastanawiając się czy potrafimy odnaleźć własne miejsce na zróżnicowanej, niejednoznacznej mapie Europy pamiętając, że w większym stopniu jesteśmy spadkobiercami naszej wiedzy i kultury niż naszych doraźnych ograniczeń.
Zwracają się zaś do studentów, zwłaszcza nowych studentów pierwszego roku rektor Surowik mówił im, że świat jest niezwykle złożony i zachęcał do poszukiwania w nim swojego miejsca.
- Korzystajcie z tego co oferuje wam uczelnia. Bądźcie uczestnikami intelektualnej uczty, krytycznymi obserwatorami i słuchaczami. Cieszymy się, że jesteście z nami – mówił.
Do nowych studentów przemówiła także m.in. przewodnicząca samorządu studenckiego.
- To my tworzymy tą uczelnię – przekonywała Magdalena Zach dodając, że jej to powtarzano przez ostatnie dwa lata i teraz wie, że to prawda. Zaprosiła też studentów jutrzejsze tradycyjne otrzęsiny w jednym z łomzyńskich lokali rozrywkowych.
PWSIiP to największa uczelnia w Łomży. Za darmo studiuje się tu na 12 kierunkach studiów licencjackich i 5 magisterskich, przy czym 3 z nich to studia II stopnia. Dotychczas uczelnia wypuściła około 5 tysięcy absolwentów.