Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ksiądz robił dzieciom zdjęcia podczas lekcji religii z Piątnicy został przeniesiony do innej parafii

Niefrasobliwość czy niestosowne zachowanie? Ksiądz, który robił dzieciom zdjęcia podczas lekcji religii w Szkole Podstawowej w Piątnicy został przeniesiony do innej parafii. Wikary w szkole uczył od początku września, a o tym, że fotografuje dzieci z piątych klas dyrekcję szkoły poinformowali rodzice.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Białystok dyrektorka szkoły w Piątnicy Urszula Jarominiak, kiedy tylko dowiedziała się o tej sytuacji wezwała księdza i poprosiła o wyjaśnienia. Usłyszała, że robił zdjęcia tylko tym dzieciom, które się zgodziły i po to, żeby lepiej poznać uczniów. Jak dodaje, ksiądz przeprosił i obiecał, że to się nie powtórzy. Ale według Urszuli Jarominiak, jest to jedyny znany jej przypadek, że ktoś w ten sposób poznaje dzieci.

W deklarację wikarego nie uwierzyli rodzice dzieci, którzy podczas spotkania z dyrektorką nie kryli wzburzenia. Padło wiele mocnych słów - mówi Urszula Jarominiak.

Proboszcz parafii w Piątnicy, ksiądz Szczepan Dobecki, kiedy dowiedział się o sprawie poinformował o niej łomżyńską kurię. Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok, wszczęte zostały wszystkie procedury przewidziane prawem kościelnym, a biskup podjął decyzję o odwołaniu wikarego z parafii. Jak dodaje ksiądz Szczepan Dobecki, tak szybka decyzja biskupa nie oznacza jednak automatycznego przyznania do winy. Chodzi tylko o to, że nawet podejrzenie lub zagrożenie komfortu dzieci musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Mówił także rodzicom, że jeżeli mają wątpliwości, czy przekroczona została granica, powinni poinformować o zdarzeniu prokuraturę. Prosił również, żeby nie wydawać wyroków i nie stygmatyzować wikarego, a jeżeli jest taka potrzeba, wyrok niech wyda sąd.

Rodzice z którymi rozmawiał nasz reporter nie zgodzili się na nagrania.

Do publikacji odniósł się Ks. Jan Krupka, Rzecznik Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej: Pragnę poinformować o tym, że stwierdzenie podane w artykule w Internecie na temat sytuacji, która miała miejsce w szkole w Piątnicy, jest nie do końca prawdziwe. Owszem, Biskup Łomżyński zwolnił go z funkcji wikariusza w Piątnicy – jednak nie jest prawdą, że „został przeniesiony do innej parafii” . Informacja podana jest więc niezgodna z prawdą i wprowadza w błąd czytelników.


230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę