Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

„Ministerstwo ma inną optykę na te uczelnie”

Główne zdjęcie
Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz rektor PWSIiP w Łomży dr hab. Dariusz Surowik

Od 1 października zaczynie obowiązywać tzw. „Konstytucja dla nauki”, czyli nowe Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas sobotniej wizyty w Łomży zapewniał, że „nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa zawodowego” i zapowiadał więcej środków także na wynagrodzenia pracowników uczelni. To ile dodatkowo dostaną uczelnie, w tym także łomżyńska Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, ma być podane 1 października.

Wicepremier Gowin podczas konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, chwalił tę „państwówkę” i jej władze.  Dziękował także rektorowi PWSIiP dr. hab. Dariuszowi Surowikowi za aktywny udział w konsultacjach nad „Konstytucją dla nauki”. Podkreślał, że także jej wdrażanie ma odbywać się stopniowo, a jego resort proponuje środowisku akademickiemu szkolenia z nowego prawa uczelnianego.
Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, który dziękował ministrowi za wizytę w uczelni i szerokie konsultacja nad nowym prawem mówił, że „jest kilka rozwiązań z których się cieszymy”. Wskazał zaliczenie PSZ do kategorii publicznych uczelni zawodowych, wpisane do ustawy Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ), oraz zmianę algorytmu dofinansowania kształcenia praktycznego. Rektor Surowik dziękował wicepremierowi za te zmiany, ale mówił też, że „ministerstwo ma inną optykę na te uczelnie”.
Dopytywany o to czy łomżyńska „państwówka” zarobi na nowym prawie rektor mówił, że w samej ustawie tego nie ma, ale ministerstwo opracowuje nowy algorytm podziału środków i wyrażał  nadzieję, że będzie większe finansowanie na szkolnictwo wyższe. 
Wicepremier stwierdził, że „wszystkie uczelnie w Polsce będą na plusie” bo rząd przeznacza dodatkowe środki. Wśród istotnych zmian, jakie wprowadza Ustawa 2.0, wskazywał podwyżki dla nauczycieli akademickich, które jak mówił „dziś są na żenującym poziomie”. Wicepremier mówił, że budżety uczelni nie zawierają dodatkowych środków na realizację tych podwyżek, ale zapewniał, że w ministerstwie wyliczają ile trzeba będzie dołożyć jeszcze w tym roku. Zapowiadał  podwyżki od 1. stycznia 2019 roku także dla innych pracowników uczelni oraz kolejne ich transze w latach 2020, 2021. 
Wicepremier Gowin zapowiedział, że w przyszłym roku na finansowanie uczelni w Polsce ma to być o 1 mld 350 mln zł więcej, a do tego dodatkowe 3 mld zł z obligacji Skarbu Państwa. O tym, jaka pula z tych środków trafi do łomżyńskiej szkoły, ma być ogłoszone podczas inauguracji nowego roku akademickiego. Wicepremier mówił, że wzrost finansowania ma zapewnić rozwój polskich uczelni, a to zapewni rozwój Polski, bo „uczelnie są kołem zamachowym”. 

W konferencji uczestniczyli także prorektor PWSIiP dr Dariusz Perło, ministerialny doradca Marcin Sekściński z Kolna, a towarzyszyli im poseł Lech Kołakowski i Agnieszka Muzyk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę