Zmarł stypendysta Fulbrighta Michael Gilmor (+ 23)
Straszna wiadomość spadła w nocy z niedzieli na poniedziałek jak grom z jasnego nieba: w USA zmarł Michael Gilmor, który przez rok akademicki 2017 / 2018 był asystentem nauczania języka angielskiego (tzw. ETA) w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. - Nie spotkałam wcześniej studenta obdarzonego tak pozytywną energią do pracy, szlachetnością, dobrocią i chęcią dzielenia się wiedzą i niesienia pomocy – wspomina Lilianna Rywacka, kierująca w PWSIiP programem wymiany międzynarodowej w ramach Erasmusa. Zmarły 23-letni biochemik Michael Gilmor uczył angielskiego i był stypendystą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
Michael Gilmor w Łomży pojawił się wczesną jesienią 2017 i do wakacji 2018 gościł w ramach Programu English Teaching Assistant. Z Polski północno-wschodniej wywodziła się rodzina Jego mamy, stąd decyzja o wyborze Łomży na miejsce odbycia stażu stypendialnego. Dzięki temu, setki ludzi – pracowników i wykładowców PWSIIP, studentów, m.in., anglistyki i wydziału informatyki i nauki o żywności, poznało pogodnego, uroczego i dynamicznego, obdarzonego poczuciem humoru Amerykanina z Huntington w stanie Nowy York. Świętej Pamięci Michael Gilmor był absolwentem Providence College w dziedzinie biochemii, miał certyfikat ze studiów biznesowych i należał do stowarzyszenia The Liberal Arts Honors Program and Alpha Epsilon Delta. - Myślę, że wszyscy wspominamy Michaela jako wspaniałego, młodego człowieka, który miał przed sobą całe życie, zapewne wypełnione nauką, pracą i niesieniem pomocy bliźnim, ponieważ zastanawiał się nad studiami w dziedzinie medycyny – mówi Lilianna Rywacka, również biegle mówiąca i pisząca po angielsku. W opublikowanym na portalu społecznościowym jej wpisie czytamy, m.in., że: „Never met such well organized and such matured and responsible person of your age. We couldn’t expect better Fulbright Assistant ever. You were such a dedicated to your work, always ready for new challenges, professional in every task, every activity. You will be sadly missed. Mike, you were the best speaker, students loved your lectures and your wonderful, media voice...”. Streszczając: bardzo dobrze zorganizowany, dojrzały i odpowiedzialny, stworzony do pracy, zawsze gotów na wyzwania i profesjonalny przy każdym zajęciu. Michael Gilmor (+23) prowadził ponadto zajęcia dydaktyczne w ramach programów, jakie przygotowały uczniom szkoły podstawowe: numer 5 i nr 7 w Łomży. - Nie jest prosto pozyskać stypendystę Fulbrighta, tym bardziej, że tak wyjątkowi młodzi stypendyści wybierają zwykle duże ośrodki akademickie, dlatego byliśmy dumni, że nam w PWSIiP to się udało na 36 uczelni zawodowych – dodaje kierownik działu współpracy z zagranicą w PWSIiP. - Dzięki temu, dużo skorzystali językowo studenci, a metodycznie nasi nauczyciele, mentorzy, opiekunowie.
Program Fulbrighta to najbardziej prestiżowy program wymiany amerykańskiego Departamentu Stanu, stworzony w 1946 r. Głównym celem jest wzmacnianie pokoju i budowanie porozumienia między narodami przez wymianę naukową z USA. W Polsce program zaczął działalność w roku 1959. Połowę finansuje Departament Stanu USA, drugą połowę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z programu skorzystało dotąd ponad 370 tysięcy studentów i naukowców z 160 krajów.
Mirosław R. Derewońko