Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Na maturalnym podium w Łomży: I LO, II LO i „Katolik”

Główne zdjęcie
Dyrektor 1 LO Jerzy Łuba wręcza statuetkę uczennicy z najwyższą średnia w szkole Weronice Niecieckiej

- Tegoroczne wyniki majowych egzaminów maturalnych w województwie podlaskim i w Łomży są bardzo podobne na poziomie podstawowym do wyników matur z roku ubiegłego – ocenia dyrektor Jolanta Gołaszewska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która ogłosiła oficjalne wyniki zdawalności z podstawowych przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego, jakim dla znakomitej większości maturzystów był język angielski. Najwyżej na maturalnym podium jest I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W Szkole z 404-letnią tradycją tegoroczną maturę zdawało 177 uczennic i uczniów, zaś 175 otrzymało w zamian za trzyletnie trudy nauki uwieńczone sukcesem świadectwo dojrzałości. Tym samym I LO osiągnęło zdawalność aż 98, 9 procent. Następne na podium II LO – 97, 9 i „Katolik” - 95, 2. W Łomży zdawało 1040 maturzystów – z powodzeniem w liceach 88 procent, a w technikach 73, 3 %.

Dyrektor OKE w Łomży Jolanta Gołaszewska przypomina, że ogłoszone dane dotyczą wyników absolwentów, którzy w maju 2018 r. przystąpili do egzaminów po raz pierwszy i odpowiadali na pytania w arkuszach standardowych w nowej formule. Zdawalność obliczono dla absolwentów, którzy przystąpili do wszystkich - trzech - egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej. Na razie z prawa wglądu do własnych arkuszy egzaminacyjnych skorzystało około 500 osób z obu województw, na terenie których działa OKE: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. - Można więc sądzić, że to maturzyści, mający wątpliwości co do przyznanej im punktacji – komentuje dyrektor OKE. - Przez pół roku mają prawo od ogłoszenia wyników matur składać wnioski. Niektórzy chcą sobie przypomnieć, jak odpowiadali na egzaminie, a niektórzy przyjeżdżają, żeby sfotografować swoje arkusze. Jeszcze inni proszą o weryfikację przyznanych im przez egzaminatorów punktów. Na miejscu maturzyści mają okazję porozmawiać o swoich egzaminach z naszymi ekspertami. W praktyce odnosimy się do wniosku w ciągu 7 dni, zdający czekają na odpowiedź z OKE do 14 dni.

W I LO przy ulicy Bernatowicza w Łomży zdawalność praktycznie ze wszystkich przedmiotów w części ustnej i pisemnej wyniosła 100 procent – z wyjątkiem matematyki – 98, 9 procent. Od pełnej setki sukcesów na maturze Szkołę powstrzymała tu dwójka uczniów, podobnie jak w II LO imienia Marii Konopnickiej przy placu Tadeusza Kościuszki – czwórka, gdzie na 189 zdających świadectwa dojrzałości uzyskało 185, co daje zdawalność w II LO na 97, 9 procent. W Katolickim Liceum przy ulicy Sadowej na 62 zdających trzech nie otrzymało świadectwa dojrzałości; zdawalność 95, 2 %. W ALO przy WSA spośród 34 absolwentów 19 uwieńczyło maturę sukcesem (55, 9 procent). Jeśli maturzyści nie zdali tylko z jednego przedmiotu, mają szansę w sierpniu na maturę poprawkową.

Trochę słabiej majowe matury wypadły w kolejnych łomżyńskich liceach. W III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej przy ulicy Senatorskiej – na 177 maturzystów zdało 160 (zdawalność 90, 4 % ), w VI LO w „Ekonomiku” przy ul. Mikołaja Kopernika na 30 absolwentów poradziło sobie z maturą 25 (83, 3 %), w IV LO w „Budowlance” przy ul. Zielonej - na 14 uczniów maturę zdało 6 (42, 9 %). W liceach ukierunkowanych najlepiej uplasowało się Liceum Plastyczne imienia Wojciecha Kossaka przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie – 33 zdających i 22 zadowolonych (73, 3 %), na drugim miejscu znalazło się Liceum Mistrzostwa Sportowego – 15 zdających i 8 zdało (53, 3 %). 

Wśród szkół technicznych najwyżej w punktacji maturalnej znaleźli się absolwenci „Mechaniaka” z Przykoszarowej - na 110 zdało 97 (88, 2 %), potem „Ekonomik” - na 79 maturzystów zdało 65 (82, 3 %), Technikum Informatyczne w Akademickiej Szkole Ponadgimnazjalnej przy Wojska Polskiego – na 13 absolwentów maturę zdobyło 8 techników (61, 5 %). W „Wecie” przy Stacha Konwy na 42 zdało 25, co daje 59, 5 procent zdawalności. Słabo w tym roku szczęściło się na maturze technikom „Budowlanki”: na 34 zdających 10 się poszczęściło, co ZSTiO nr 4 przyniosło zdawalność 29, 4 %. 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę