Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowy festiwal i opera w kinie

Główne zdjęcie
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – To już 25. edycja naszego międzynarodowego festiwalu! – mówi jego twórca i dyrektor artystyczny Jacek Szymański. – Przygotowałem w tym roku koncerty rozmaite, bo znajdzie się tu muzyka operowa, operetkowa, organowa czy oratoryjno-kantatowa. Ale nacisk kładziemy na to, żeby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600-lecia ustanowienia praw miejskich dla Łomży, zatem łączymy te trzy jubileusze!

Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Jacek Piorunek (przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża), Jarosław Cholewicki (dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Jacek Piorunek (przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża), Jarosław Cholewicki (dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża

Festiwal potrwa w tym roku 11 dni, obejmując 22 koncerty w 14 miejscowościach: Łomży, Drozdowie, Suwałkach, Śniadowie, Łapach, Jedwabnem, Tykocinie, Stawiskach, Kolnie, Czartorii, Augustowie, Rajgrodzie, Czyżewie i Zabielu. Pomimo sporego budżetu (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przekazał 60 tys. zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 50 tys. zł, Urząd Miasta Łomża 30 tys. zł, są też inni mecenasi i sponsorzy) w programie tegorocznego festiwalu zabraknie jakiegoś spektakularnego wydarzenia muzycznego, jak na przykład wystawienie opery. Będzie za to pokaz kinowy „Nabucco” Giuseppe Verdiego.
– Tę operę zaprezentujemy w kinie „Millenium” – mówi Jacek Szymański. – Będzie to archiwalne nagranie z La Scali telewizji RAI 1 sprzed 31 lat. Szukałem obsady współczesnej, ale do tej pory żadna nie pobiła tej obsady, z barytonem Renato Bruson jako król Nabucco, sopranistką Gheną Dimitrovą jako Abigaile, jego córką i basem Paata Burchuladze jako arcykapłanem Zachariaszem.
Ten seans filmowy poprzedzi koncert na żywo naszych wspaniałych, polskich śpiewaków: Rafała Songana, Barbary Kubiak, Rafała Korpika, Alicji Rumianowskiej i Marka Szymańskiego, którzy zaprezentują główne sceny z „Nabucco”. 
Nie zabraknie też licznych koncertów z muzyką polską, od klasyków jak Chopin, Wieniawski, Moniuszko, Szymanowski czy Lutosławski, aż do popowych przebojów lat 70. i 80. 
– Będzie bardzo dużo muzyki polskiej – mówi Jacek Szymański. – Zaistnieje ona podczas koncertu inauguracyjnego w Drozdowie, w Centrum Katolickim w Łomży podczas koncertu „Niech wrócą te lata”  z przebojami Anny Jantar i Ireny Jarockiej, a wielka gala muzyki polskiej odbędzie się w auli PWSIiP. Będzie to koncert poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki, z obszernymi fragmentami takich oper jak: „Halka”, „Hrabina”, a przede wszystkim „Straszny dwór”.
Powody do satysfakcji będą też mieli miłośnicy musicali, bo znaczną część programu koncertu „Od Opola aż po Broadway” wypełnią hity ze „Skrzypka na dachu”, „Kotów” czy „Chicago”. Z kolei koncert „W kolejce do sławy” w drozdowskim muzeum będzie ucztą dla zwolenników fortepianowej klasyki, którą zagrają Jan Walczak z Gdańska i zambrowianka Małgorzata Marczyk, a organowe recitale Katarzyny Olszewskiej oraz Ewy Bąk odbędą się w łomżyńskiej katedrze. 
– Organy to wspaniały instrument koncertowy, odbędą się zatem dwa koncerty: w najbliższy piątek poświęcony pamięci tych, którzy wrócili już do Pana, ale byli zgromadzeni wokół festiwalu, a drugi odbędzie się w ramach cyklu „Od Bacha do współczesności” – mówi Jacek Szymański.
Poza wykonawcami z Polski podczas festiwalu zaprezentują się też goście z zagranicy.
– W tym roku wystąpią: Šviesė Čepliauskaitė z Litwy, wspaniała pianistka; zaproszenie przyjęła pochodząca z Meksyku sopranistka Alejandrina Vázquez Ramirez, która wystąpi w koncercie galowym wraz ze znaną już tutaj Koreanką YeYoung Sohn – zapowiada Jacek Szymański, zapraszając nie tylko na wszystkie koncerty, na które jest wstęp wolny, ale też na towarzyszącą festiwalowi wystawę fotograficzną „To, czego nie widać” Zbigniewa Brzezińskiego. 
Festiwal zakończy „Wielka gala w pałacu” w niedzielę 8. lipca, podczas której Jacek Szymański wraz z blisko 30. śpiewaków i muzyków, wykona największe przeboje musicalowe, operetkowe,  operowe i instrumentalne. 

Wojciech Chamryk


240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę