Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Łomży brakuje pieniędzy na nauczycielskie pensje!

Główne zdjęcie
Fragment prezydenckiego uzasadnienia zmian w budżecie Łomży. Dotyczy brakujących pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli i pracowników szkół.

Dwa tygodnie temu Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, mówił, że w tym roku w budżecie brakuje 15-16 milionów złotych, żeby zaspokoić potrzeby oświaty, a „bezpośrednią przyczyną” jego rezygnacji z pracy miało być „odrzucenie projektów naprawy finansów i organizacji” przez prezydenta miasta. Teraz także prezydent Mariusz Chrzanowski przyznaje, że w budżecie na wypłaty pensji nauczycieli brakuje dziś ponad 10 milionów złotych.

O tym, że ukryta budżetowa dziura w oświacie będzie w tym roku gigantyczna wiedziano od początku, ale była to tajemnica poliszynela. Podczas jeden z niedawnych sesji skarbnik miasta wprost powiedziała radnym, że muszą mieć świadomość, że w przedłożonym do uchwalenia budżecie miasta na ten rok wydatki oświatowe były pokryte jedynie w 80%. Teraz prezydent miasta przesłał do radnych wniosek o dokonanie szeregu zmian w budżecie. Największa zmiana dotyczy właśnie oświaty, a na którą prezydent proponuje przesunąć 4,4 mln zł. To i tak tylko część niezbędnych pieniędzy. W uzasadnieniu zmiany prezydent napisał, że „dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wnioskowali o zwiększenie wydatków bieżących w budżecie na łączną kwotę 10 mln 581 tys. 826 zł”. Prezydent zaznaczył że pieniądze te niemal w całości potrzebne są na wynagrodzenia i pochodne od płac. Póki co prezydent proponuje, aby budżet oświaty zwiększyć tylko o część wnioskowanych środków, czyli o 4,4 mln zł. Pieniądze na to maja pochodzić z budżetowej rezerwy  oświatowej, którą pierwotnie utworzono w wysokości 1,7 mln zł i  tzw. „wolnych środków” z poprzedniego roku. 

Dziura w budżecie coraz większa
To tylko jedna z proponowanych przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zmian w budżecie. Wprowadzenie wszystkich spowoduje kolejny już wzrost deficytu budżetowego – czyli różnicy pomiędzy dochodami miasta a jego wydatkami. Ta różnica początkowo oszacowana była niespełna 29 mln zł, a teraz miałaby już przekroczyć 43 mln zł. Przypomnijmy, że na ten rok władze miasta zaplanowały zaciągnięcie rekordowo wysokiego kredytu w wysokości 38,5 mln zł. To spowoduje, że zadłużenia miasta na koniec roku ma wzrosnąć do niemal 150 mln zł.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę