Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 stycznia 2023 napisz DONOS@

Wystartowała Walizka 2018

Główne zdjęcie
Radosław Brzeziński i Bogdan Szczepański

Tomasz Bogdan Rynkowski aktorską miniaturą, z gościnnym udziałem ochotniczki z publiczności Sandry, rozpoczął 31. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, po czym aktorzy wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentowali przedstawienie „Kajtuś Czarodziej”. Jeszcze dziś mieszkańcy Łomży mogą obejrzeć kolejne spektakle, w tym plenerowy „Silence. Cisza w Troi” Teatru Biuro Podróży, a przez trzy najbliższe dni będzie podobnie: od rana spektakle konkursowe, zaś wieczorem spektakularne widowisko w plenerze. – Program festiwalu jest bardzo bogaty i myślę, że w ciągu tych czterech dni każdy z widzów znajdzie coś dla siebie! – mówi Jarosław Antoniuk, zapraszając na spektakle i inne wydarzenia.

Walizka to jeden z najbardziej prestiżowych lalkowych festiwali teatralnych w Europie i prawdziwa kulturalna wizytówka Łomży nie tylko w kraju, ale też na arenie międzynarodowej. 
– Czuję się dumny, że możemy gościć w grodzie nad Narwią tak wspaniałych artystów, uczestników konkursu i wszystkich przybyłych gości – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, podkreślając też fakt, że czerwiec jest miesiącem kulminacyjnym obchodów 600-lecia lokacji.


– Cieszę się bardzo, że ten festiwal jest wkomponowany w jubileusz 600-lecia naszego miasta, bo bardzo wzbogaci program wydarzeń organizowanych w Łomży – dodaje Jarosław Antoniuk. – Festiwal jest też świetnym medium promującym nasze miasto, a przede wszystkim jest to bardzo ważna impreza artystyczna: nie tylko w Polsce, ale również w Europie. 
Podczas tegorocznej Walizki wystąpi 18 teatrów, między innymi z Islandii, Portugalii i wielu okolicznych państw. 14 z nich weźmie udział w konkursie, a najbardziej z nich utytułowany, amerykański Bread & Puppet Theatre zaprezentuje się w piątek przed katedrą. Spektakle konkursowe będzie oceniać międzynarodowe juty w składzie: Zoran Djeric, Bożena Sawicka,  Aleksandra Rembowska, Mikołaj Malesza i Grzegorz Kwieciński, a pula nagród wynosi 12 tys. zł.
– Zawsze dążę do tego, żeby werdykt był jak najbardziej obiektywny, dlatego zapraszam do jury wybitnych twórców – mówi Jarosław Antoniuk. – W tym roku będzie w jury Bożena Sawicka, teatrolog z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie prof. Zoran Djeric z Nowego Sadu, dyrektor Serbskiego Teatru Narodowego, największej sceny teatralnej w południowej Europie. Będzie też Mikołaj Malesza, wybitny scenograf i malarz, dwukrotnie współpracujący z naszym teatrem, też doskonale u nas znany Grzegorz Kwieciński, twórca Teatru Ognia i Papieru oraz Aleksandra Rembowska, teatrolog z akademii Teatralnej w Warszawie.
Jako pierwszy wystąpił przed nimi i nadkompletem publiczności Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu w spektaklu „Kajtuś Czarodziej” na podstawie powieści Janusza Korczaka o przygodach chłopca, który ma dość życia w szarym i nudnym świecie dorosłych, nie pociąga go też monotonia egzystencji rówieśników. Ucieka więc do świata baśni, przekształcając na własny użytek bajki opowiadane mu kiedyś przez babcię, aż odkrywa w sobie magiczną moc...
Poza konkursem na Starym Rynku i na ulicy Farnej wystąpią: dziś wieczorem poznański Teatr Biuro Podróży („Silence. Cisza w Troi”), jutro krakowski Teatr KTO („Peregrinus”) oraz w sobotę dla najmłodszych Mandragora Circo z Argentyny („Mandragora Circus”). Również dzisiaj zostanie otwarta w Galerii Pod Arkadami wystawa „Nienasycenie i lalki. Człowiek faustyczny w teatrze” wybitnego scenografa Rajmunda Strzeleckiego, którego efektowne prace są pokazywane w galeriach czy muzeach niezwykle rzadko, a w piątkowy wieczór w festiwalowym klubie na ul. Farnej porywającą fuzję muzyki ludowej i elektroniki zaprezentuje łomżyński duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego. Tradycyjnie podczas festiwalu wystąpią też gospodarze z Teatru Lalki i Aktora, prezentując poza konkursem swój głośny już spektakl „Proces” na podstawie powieści Franza Kafki, w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka.

Wojciech Chamryk

Foto: Radosław Brzeziński i Bogdan Szczepański
Foto:
Foto:
Foto: Jarosław Antoniuk, dyrektor Festiwalu
Foto: Stefan Krajewski, członek zarządu województwa i Jarosław Antoniuk, dyrektor Festiwalu
Foto: Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży i Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru
Foto: Bogdan Szczepański
Foto:
Foto: Oskar Liberadzki i Eliza Mieleszkiewicz
Foto: KAJTUŚ CZARODZIEJ, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Foto: KAJTUŚ CZARODZIEJ, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Foto: KAJTUŚ CZARODZIEJ, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Foto: KAJTUŚ CZARODZIEJ, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Foto: KAJTUŚ CZARODZIEJ, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Foto: KAJTUŚ CZARODZIEJ, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę