Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Czy nauczycielskie podwyżki zagrożą budżetowi miasta?

Główne zdjęcie
źródło: Sprawozdanie z wykonania budżetu Łomży za 2017 r.

Od kwietnia nauczyciele w Polsce zarabiają trochę więcej. Podwyżki w zależności od grupy nauczycieli wyniosły od 123 zł do 168 zł miesięcznie. I choć nie są to podwyżki jakich oczekiwali nauczyciele, to w przypadku Łomży oznaczają one wzrost wydatków z budżetu miasta w sumie o blisko 3 miliony złotych. To nieco ponad 3% w stosunku do ubiegłorocznych wydatków na pensje w oświacie, ale póki co w budżecie miasta do ubiegłorocznego poziomu brakuje jeszcze około 6 milionów złotych.

Oświata to największa część budżetu Łomży i każda zmian ma tu duże znaczenie dla nadszarpniętych finansów miasta. W ubiegłym roku wydatki na oświatę pochłonęły niemal 127 mln zł, przy wydatkach ogółem wynoszących 354 mln zł. Wydatki na oświatę w Łomży w coraz większym stopniu są finansowane z środków własnych miasta, bo przyznawana przez rząd subwencja wystarcza na zaspokojenie coraz mniejszej części wydatków. O ile jeszcze w 2015 roku subwencja pokryła 65,4% wydatków w oświacie, to w ubiegłym roku już tylko 61,1%. To musiało powodować wzrost zaangażowania środków własnych, które stanowią już ponad 1/3 środków wydawanych na funkcjonowanie szkół i przedszkoli. Gro z nich pochłaniają wynagrodzenia i pochodne. W ubiegłym roku w oświacie łomżyńskiej wyniosły one ponad 84,6 mln zł i były o blisko 3 mln zł wyższe niż w 2016 roku. Teraz, po wejściu podwyżki wynagrodzeń nauczycieli do 1. kwietnia, wydatki te znowu będą musiały wzrosnąć. 
- Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektorów placówek oświatowych, skutki finansowe wprowadzenia podwyżki pensji nauczycieli w łomżyńskich szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto Łomża wyniosą 2 mln 835 tys zł – przekazał Łukasz Czech z ratusza. 
Czech dodaje, że środki na podwyżki nauczycieli zostały już włączone do subwencji oświatowej.

Póki co w budżecie miasta na szkolne wynagrodzenia i pochodne jest zapisane tylko 78,8 mln zł, czyli o ok. 5,8 mln zł mniej niż wydano w ubiegłym roku. To oznacza mniej więcej tyle, że na razie  nie ma zabezpieczonych pieniędzy na nauczycielskie pobory na ostatnie dwa miesiące roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę