Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Profesor Konarski: Fakt, że Polska wzięła w tym udział nie wystawia nam najlepszego świadectwa

O wielokulturowości, realnym czy fikcyjnym zagrożeniu islamizacją Europy, a dlaczego błędem było obalenie dyktatora Iraku oraz o „problemie z papieżem Franciszkiem” – z profesorem Wawrzyńcem Konarskim, politologiem, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozmawiała Jolanta Święszkowska. Profesor Konarski, był gościem Uniwersytetu Otwartego PWSIiP w Łomży.

Profesor Wawrzyniec Konarski (ur. 1957) to politolog, były wiceprezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, który od 2012 r. jest kierownik Zakładu Polityki Etnokulturowej w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Od początku byłem przeciwny interwencji w Iraku. Uważałem ją za nieprzygotowaną i za opartą  na hipokryzji. Saddam Husajn był dyktatorem, ale Irak był państwem stabilnym – mówi profesor Konarski w rozmowie z Jolantą Święszkowską. - Fakt, że Polska wzięła w tym udział nie wystawia nam najlepszego świadectwa, nie dlatego że  Husajna obalać nie należało - można było zrobić to innymi metodami. Natomiast fakt, że rozbito w ten sposób stabilny politycznie kraj, który cały region stabilizował, jest bezdyskusyjne. (...)To skutkowało i skutkuje do dzisiaj różnymi formami migracji (...)  ruchami dużych grup ludzi w kierunku Europy, a Europa jest kompletnie na to nieprzygotowana.

W rozmowie z Jolantą Święszkowską profesor Konarski mówi także m.in. o problemie z papieżem Franciszkiem, którego uważa za niezwykle mądrego przedstawiciela Kościoła dzisiaj. - Ten akurat dostojnik Kościoła Katolickiego szuka tego co ludzi ma łączyć, a nie dzielić. Mam jednak wrażenie, że nie jest to podzielane przez bardzo dużą część zwłaszcza hierarchii duchownych, także w Polsce – ocenia profesor.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę