Przypominają posła sprzed wieku
Natalia Cwalina i Gabriela Łukasik, uczennice klasy II d Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, chcą zastać posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży. Ten zbierze się w tym roku po raz XXIV – 1. czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dziecięcych posłów wybiera się spośród autorów najlepszych projektów. Temat wiodący w tym roku są „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”, a łomżanki za bohatera swojej pracy wybrały Franciszka Szymańskiego, pochodzącego z Bronowa posła na Sejm Ustawodawczy. Współczesnym mieszkańcom Łomży jest on praktycznie nieznany, co potwierdziła przeprowadzona sonda uliczna.
Franciszek Szymański urodził się w 1888 roku a zmarł w 1924 roku. W Łomży jest ulica jego imienia, ale – co zbadały uczennice SP 1 - współczesnym mieszkańcom jest on praktycznie nieznany. Teraz dziewczyny realizują działania, które mają dostarczyć społeczności lokalnej informacji o wybitnym a zapomnianym rodaku. Przygotowały plakaty, ulotki i informację prasową, która ma przypomnieć posła sprzed niemal stu lat.
Franciszek Szymański ,z wykształcenia technik mleczarski, był jednym z dziewięciu przedstawicielu regionu wybranym do Sejmu odrodzonej Polski w styczniu 1919 roku z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”. Wówczas okręg wyborczy obejmował powiaty łomżyński, szczuczyński, kolneński wysokomazowiecki, ostrołęcki i ostrowski. Szymański zdobył poparcie prawie 20 tysięcy wyborców. W swoich interpelacjach poselskich występował o pomoc materialną dla ludności, na przykład przez przydział z lasów państwowych drewna na budowę domów dla mieszkańców wsi kurpiowskich. Podkreślał obowiązek służenia prostym ludziom, interweniował w wielu konkretnych sprawach. Pisał artykuły do gazet lokalnych, był działaczem rolniczym i samorządowym, radnym gminy Bożejewo, członkiem sejmiku powiatowego i dozoru szkolnego w Bronowie.