Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Ortograficzna przygoda z Hanką Bielicką

Marianna Dobrowolska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2018”. W odniesieniu sukcesu nie przeszkodziło jej, że była młodsza o rok od swych rywali, bo naukę rozpoczęła w wieku 6 lat. – To dyktando nie było aż takie trudne! – mówi Marianna Dobrowolska. – Było ciekawe, co też pomagało w pisaniu, a tablet na pewno mi się przyda! Związane z jubileuszem 600-lecia miasta dyktando „Zdarzyło się w Łomży” pisało 14. uczniów klas III łomżyńskich szkół oraz czworo dorosłych, w tym mama jednej z uczestniczek konkursu.

W szóstej edycji konkursu ortograficznego, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, wzięli udział zwycięzcy i zdobywcy drugich miejsc podczas eliminacji szkolnych w łomżyńskich podstawówkach nr: 1, 2, 4, 5, 7, 9 i 10. Zmierzyli się z tekstem o zabytkach Łomży i Hance Bielickiej, przygotowanym przez Grażynę Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

– To krótka historyjka na temat tego, co wydarzyło się w Łomży – mówi Grażyna Klimuszko.

– Opowiedziała nam tę historię zwyciężczyni ubiegłorocznego dyktanda, wysłuchaliśmy też uważnie, co sprawiało uczestnikom największy problem i takich wyrazów w tym roku już nie ma!

Nie znaczy to oczywiście, że dyktando było proste, co przyznawali też piszący je dorośli: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bernadeta Krynicka, przewodniczący konkursowej komisji Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji, nauczyciel SP7 Kamil Konopka i mama jednej z uczestniczek konkursu Ewa Kłapeć-Kalinowska.

– To była bardzo spontaniczna decyzja! – mówi Ewa Kłapeć-Kalinowska. – Jestem pierwszy raz na tego typu konkursie, więc nawet nie znałam zasad, ale postanowiłam się sprawdzić, rzuciłam sobie takie wyzwanie i pisałam dyktando razem z córką – generalnie w domu przykładamy dużą wagę do poprawnej polszczyzny, zwracamy też uwagę na prawidłowość pisowni, przed tym konkursem wspólnie też się przygotowywałyśmy.

Ostatecznie Magdalena Kalinowska (SP5) zdobyła wyróżnienie, dzielone z Heleną Horosz (SP2) i Kaliną Błogosławską (SP9), a nagrodzono je głośnikami bluetooth. Miejsce III i słuchawki dla gracza zdobyła Amelia Cedrowska (SP 7), podopieczna Małgorzaty Cholewickiej, II i aparat fotograficzny Justyn Korbel (SP 10), podopieczny Jadwigi Kirejczyk, zaś triumfowała i zdobyła tablet Marianna Dobrowolska (SP7), przygotowana do konkursu przez Katarzynę Bartoszewicz.

– Ten podwójny sukces uczennic naszej szkoły to coś niesamowitego! – ocenia Iwona Erynk-Cichowicz, dyrektor SP 7. – Jestem bardzo szczęśliwa i ogromnie dumna z naszych dzieci i nauczycieli, szczególnie Marianny. Jest to dziecko z rocznika 2009, tak więc przyszła do szkoły jako 6-latka i rywalizowała w dyktandzie z dziećmi starszymi od siebie o rok. Cieszę się tym bardziej, bo wiem, jak rodzice przeżywali fakt, że ich pociechy zaczynają naukę tak wcześnie, co będzie z nimi dalej – ale gdy dziecko wkłada cały swój wysiłek w naukę, rodzice zainteresowanie, a nauczyciele taką pasję, tak jak w naszej szkole, to efekty są naprawdę spektakularne!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i materiały piśmiennicze, dzięki hojności firm UniGlass, Nowa Era oraz St. Majewski, zaś cenne nagrody główne, puchary, okolicznościowe znaczki i słodki poczęstunek ufundowali: Urząd Miasta Łomża, masarnia Łepkowscy, Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, OKE Łomża oraz Rada Rodziców SP 7. Nad przebiegiem dyktanda tradycyjnie czuwały już jego pomysłodawczynie, Ewa Sawicka i wicedyrektor Bożena Wachowska, tekst  już po raz szósty z rzędu odczytywał redaktor Mariusz Rytel z Telewizji Polskiej, zaś oprawę artystyczną imprezy zapewniły rozśpiewane i roztańczone podopieczne Katarzyny Szmitko.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę