Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Punkowa legenda w Łomży

Moskwa, jedna z najsłynniejszych grup polskiego punk rocka, zagrała w MDK-DŚT. Był to pierwszy koncert zespołu Pawła „Gumy” Gumoli w Łomży, mimo tego, że został założony w 1983 roku, a od reaktywacji przed 18 laty regularnie występuje w kraju i poza jego granicami. Dlatego wśród publiczności byli zarówno panowie po 50., pamiętający Moskwę z festiwalu w Jarocinie, jak i nastolatkowie, szalejący w pogo przy sztandarowych utworach „Nigdy!” i „Powietrza”.

Koncerty punkowe odbywają się w Łomży regularnie od połowy lat 80., niegdyś istniała tu również silna scena punkowa, a jej czołowym przedstawicielem był zespół Krótki Kaszel. Moskwie nie było jednak wtedy dane tu zagrać, a już w 1991 roku przestała istnieć, po wydaniu zaledwie jednego demo i dwóch longplayów. Zespół stał się jednak prawdziwą legendą polskiego punka, co potwierdziła też reaktywacja – Moskwa w nowym składzie stała się bowiem jedną z głównych atrakcji większości polskich festiwali, również na swoich koncertach nie narzekała na brak publiczności. Co prawda w piątkowy wieczór klub PopArt nie zapełnił się nawet w połowie –  sprzedano zaledwie 45 biletów – ale na koncercie pojawili się w większości fani grupy w różnym wieku, w tym liczna reprezentacja młodzieży.

– Publiczność była bardzo fajna, bo przede wszystkim młoda – podkreśla wokalista i gitarzysta Paweł Gumola. – Przyszli na ten koncert młodzi ludzie, którzy znali nasze piosenki i na bisy były specjalne życzenia, tytuły, czyli publiczność wiedziała czego chce. Jest to ciekawe o tyle, że są to utwory, które mają często 25 lat i więcej, a ci którzy o nie prosili nie mają chyba nawet 18!

Reakcje młodych słuchaczy potwierdzały, że muzycznie surowy punk/hardcore łódzkiego tria nie zestarzał się ani trochę, okazało się również, że teksty wielu utworów, jak chociażby „Decyduj sam”, „Pokolenie małp”, „Stado” czy „System” są wciąż przerażająco aktualne.

– Te teksty są dosyć uniwersalne i pokazują, że przez tysiąclecia dużo się nie zmienia i cały czas borykamy się z tymi samymi problemami – mówi Paweł Gumola. – Dlatego staramy się o tym śpiewać, zwracać na to uwagę i zauważyłem, że te sprawy dotykają ludzi, często dając odpowiedź albo inspirację do zmiany sposobu myślenia czy postrzegania rzeczywistości.

Zespół wykonał też „No Woman No Cry” Boba Marleya w dynamicznej aranżacji, sięgał też po nowsze kompozycje, bo poza wznowieniem na CD debiutanckiej „Moskwy” niebawem ukaże się trzeci album studyjny grupy, po – bagatela – 28 latach milczenia.

– Jesteśmy w trakcie nagrywania płyty – zapowiada Paweł Gumola. – Zostały już zarejestrowane wszystkie ślady perkusyjne, w najbliższym czasie dogrywamy gitarę, bas i wokale. Chcemy, żeby ta płyta ukazała się jak najszybciej!

Energetyczny występ Moskwy poprzedził koncert zespołu Londyn '70 z Hajnówki – też weteranów, bo istniejących z przerwą od 1991 roku, prezentujących utwory ze swej debiutanckiej płyty oraz wracających do okresu działalności pod nazwą Cyklon B.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę