Bystre Sokoły wygrały bieg patrolowy w „Mechaniaku”
Nazwa 4-osobowej drużyny chłopców w biegu patrolowym zobowiązywała do spostrzegawczości, bystrości i szybkości, gdyż rywalizowali z dziesięcioma zespołami rówieśników na 7-kilometrowej trasie wokół Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży. Z okazji Światowego Dnia Wody odbył się tamże test z wiedzy o wodzie jako źródle życia, konkurs fotograficzny i bieg z 16-oma punktami kontrolnymi, na których trzeba było podać ryby słodkowodne jak karaś i morskie jak makrela, przeorientować się na podstawie znaków w terenie z jednej mapy na drugą, wymieniać morza, do których wpadają rzeki i wiedzieć, że Narew wpada z Bugiem do Wisły, a nie do Bałtyku.
Zanim po czterech godzinach uczestnicy biegu, zziajani, pełni wrażeń i emocji, odebrali nagrody i dyplomy, zasiedli w szkolnej auli, żeby obejrzeć film na temat wartości wody w życiu człowieka i ludzkości. Niewesołe to było opracowanie, ponieważ pokazywało, w jak dramatycznej sytuacji pod względem dostępności do źródeł wody pitnej są dzieci na świecie: 161 milionów nie ma jej w ogóle w domu do picia, ponad pół miliarda nie ma jej do czynności sanitarnych, jak umycie się czy kąpiel. Jeśli mają do wyboru iść kilka godzin z baniakami plastikowymi po wodę dla całej rodziny czy do szkoły, to faktycznie nie mają wyboru. Niekorzystne zmiany klimatyczne i zacofania cywilizacyjne powodują, że w Europie problemy z dostępem do wody ma zaledwie 3 proc. populacji, w Azji jest to ponad połowa ludności, natomiast w Afryce blisko 40 procent. Nie wprawiało to nikogo w dobry nastrój świadomość, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat co czwarty człowiek świata nie będzie miał się czego napić ani w czym umyć. W filmie obrazy suchych i jałowych ziem sąsiadowały na przemian z placami i drogami pełnymi tłumów ludzi, objuczonych jak osły i woły pojemnikami na bezcenny płyn, potrzebny ludziom, zwierzętom i roślinom do życia jak tlen. Problematykę tę mieli na trasie biegu w postaci rzeczowych pytań również zwycięzcy z czwórki Sokołów: kapitan grupy Kacper Łepkowski, Szymona Bronakowski, Rafał Wróbel, Paweł Chrostowski. Chłopcy chwalili swoją nauczycielkę i organizatorkę Monikę Fabiszewską za niebanalne pytania i duży wkład pracy w przygotowanie trasy i punktów kontrolnych. Gratulacje wszystkim składał dyrektor Jacek Kocoń.
W teście z wiedzy na temat wody najlepiej sobie poradzili: Maciej Zieliński, 2-klasista z Technikum Geodezyjnego, Mikołaj Jastrzębski i Łukasz Zakrzewski. 1. nagrodę w konkursie fotograficznym o wodzie otrzymał Dawid Sławiński natomiast 2. Sebastian Obrycki z Technikum Informatycznego. - To duża satysfakcja, dawno nie miałem takiego osiągnięcia – skomentował rezolutny drugoklasista, autor zdjęcia na temat potężnej Niagary w Ameryce, zrobionego podczas wyprawy wakacyjnej do Stanów. - Najgorsza jest teraz świadomość, ile w Polsce i Europie marnujemy wody, która mogłaby bezradnym ludziom w innych częściach światach pomóc – komentuje Sebastian. - Mamy wody w każdym kranie pod dostatkiem, ale nie wiadomo, czy Europejczycy nie popadną w podobny kryzys.
Mirosław R. Derewońko