Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zimowa Marzanna pofrunęła z dymem na powitanie wiosny

Szklisty lód w cichym basenie portowym nad Narwią gruby na metr albo i grubszy, wiatr dmie od rzeki mroźny, że aż palce grabieją, lecz wokół ogniska przy pobliskiej wiacie wesoło: dzieci tłoczą się, byle stać jak najbliżej blasku ciepłych płomieni, dorośli z zespołu Tabor śpiewają o wiośnie, co dziewczynę chłopakowi zabrała, a kierownik działu imprez MOSiR-u w Łomży tłumaczy, dlaczego marzanny nie na wodę będą puszczane, tylko w ognisku spalone. - Co roku marzanny tu w ognisku palimy, by nie zanieczyszczać w rzece wody ani brzegów – rozciera zgrabiałe ręce Kamil Walczyk. - Coraz więcej ludzi i coraz częściej spędza czas nad Narwią: chcemy, żeby tu zawsze było czysto.

Uroczy bulwar nad rzeką z budynkiem Portu Łomża, ławeczkami, siłownią na świeżym powietrzu i placem zabaw tworzy rozległą przestrzeń rekreacyjną, pustą, cichą i czystą, w sam raz na powitanie wiosny stworzoną. Kapitanat będzie działał od 1. maja, więc temperatury i ciśnienia ze wskaźników na ścianie nie widać, ale termometry w autach pokazują temperaturę ok. 0 st. Celsjusza. Wydaje się o wiele niższa, ze względu na przenikliwy wiatr od rzeki i rozległych, zalanych obficie rozlewisk aż po Piątnicę. Woda szeroki nurt toczy wartko, zaś całość przypomina jezioro w promieniach słońca.

Spotkanie z marzannami, symbolizującym pożegnanie zimy, przy ognisku prowadzi Piotr „Wiszu” Wiszowaty, łomżyński gwiazdor muzy disco polo. Jednak w pierwszym dniu lodowatej wiosny nie śpiewa, a rozgrzewa zabawną i sympatyczną konferansjerką, ażeby było żwawiej, raźniej i weselej. Poprowadzi konkursy, w tym najważniejszy na najładniejszą kukłę z osadzoną na kijach postacią w sukience i z rozczochranymi włosami z paździerza lub słomy. Jedna ślicznotka, markotna, samotna stanęła z boku, pozostawiona przez wychowanki Domu Pomocy Społecznej. Trzy inne podrygują w przedśmiertnym zapale na ognistym stosie, panie śpiewają, panowie grają, nim doszczętnie spłoną marzanny przy wrzawie podekscytowanych i bijących brawa dzieciaków z Przedszkola Pinokio i klasy drugiej a i trzeciej  b SP nr 2. Autorzy zwycięskich prac na granicy pór roku dostali dyplomy. Wszyscy otrzymali bilety na rejs 11-metrową gondolą z 12 miejscami w cieplejszy dzień wiosny, ale rezydent Portu Łomża Marcin Mieczkowski z racji grubego lodu gondolą w rejs nie wypłynął.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Plaża miejska
Foto: Marzanna w Narwi

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę