środa, 25 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Zmarła Krystyna Witkowska

17 marca 2018 roku w wieku 81 lat zmarła Krystyna Witkowska - córka Anny Lutosławskiej i Andrzeja Zalewskiego, wnuczka Mariana Lutosławskiego. Nestorka rodu, autorka licznych artykułów historycznych, od lat zaangażowana w działalność związaną z ochroną pamięci i popularyzacją dorobku rodziny Lutosławskich. Honorowa Przewodnicząca Rady Muzeum Przyrody w Drozdowie.

śp. Krystyna Witkowska
śp. Krystyna Witkowska

Urodziła się w 1937 roku w Warszawie. Jako geofizyk pracowała w Przedsiębiorstwie Poszukiwań Geofizycznych (PPG) i była tam kierownikiem Zespołu Magnetycznego.
Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medalem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Dzięki swej pasji i inicjatywie w popularyzacji historii Lutosławskich oraz analizie dokumentów dziejowych rodu, zgromadziła największe archiwum rodzinne Lutosławskich, pomocne do powstania książek, tekstów naukowych, wystaw, audycji i filmów o tej rodzinie. 
Od początku funkcjonowania Muzeum – od etapu opracowywania scenariuszy wystaw stałych poświęconych rodzinie Lutosławskich – współpracowała z placówką przekazując informacje, fotografie, pamiętniki i dokumenty rodzinne. Zawsze chętna do pomocy, służyła życzliwą radą, pomagała aktywnie w realizacji wielu przedsięwzięć, włączając do pomocy swoje dzieci – Teresę i Olgierda Witkowskich. Była konsultantką, prelegentką podczas konferencji organizowanych przez Muzeum, współautorką wystaw czasowych prezentowanych w Muzeum. Przez wiele lat członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Przyrody w Drozdowie, w którym pełniła funkcję prezesa i wiceprezesa. Za jej prezesury zrealizowano w Drozdowie pierwsze Konkursy Wykonawcze Utworów Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży.

materiał nadesłany: Muzeum w Drozdowie


 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0