Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Sensualne portrety Izabeli Cierpikowskiej

– To nie do końca wierne portrety, bo starałam się nadać każdemu z tych obrazów jakieś cechy osób, które uwielbiają akurat tych aktorów, wokalistów czy modelki – mówi Izabela Cierpikowska. – Na przykład James Dean ma oczy mojego ojca i jego dołki w policzkach, bo tata go cenił i to jest taki hołd również dla niego! Najnowsze obrazy łomżyńskiej malarki zaprezentowano w Galerii N . To nie tylko portrety, łączące realistyczne podejście ze swobodą pop-artu, ale też subtelne akty – co artystka określa, odwołującym się do zmysłów, terminem malarstwa sensualnego.

"Sensualnie" to druga wystawa indywidualna instruktorki folkloru i plastyki w Regionalnym Ośrodku Kultury. Przed siedmioma laty przedstawiła retrospektywę rysunku i malarstwa, z portretem w roli głównej, bo jak wtedy podkreślała, uwielbia malować ludzi i odzwierciedlać ich emocje. To nie zmieniło się do dzisiaj, ale tym razem artystka sięgnęła po zupełnie inne środki.
– Zawsze fascynował mnie pop-art, interesował mnie realizm i zamiłowanie do tych dwóch kierunków sztuki stworzyło coś takiego– mówi Izabela Cierpikowska. – Wiem, że dla niektórych będzie to na pewno jakiś misz-masz, ale chciałam właśnie w taki sposób przekazać to, co czuję. Dlatego nie robiłam tu niczego „pod publikę”, nie starałam się zaspokoić czyichś oczekiwań, ale namalowałam to, co czuję i jest to w 100 % moje!
Większość składających się na wystawę  akrylowych i olejnych obrazów powstało pod wpływem różnorakich emocji i sytuacji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zachwycają zarówno w barwnej, eksplodującej feerią barw odsłonie, jak i w oszczędnych czerniach i szarościach, dzięki często zaskakującym, nieszablonowym połączeniom. Podobnie jest z aktami, gdzie nagość zdaje się być tylko pretekstem do ukazania prawdziwego wnętrza poszczególnych postaci.
– Uwielbiam akty i zawsze interesowało mnie jak przedstawić ciało ludzkie, żeby nie było odebrane jako perwersyjne, zbyt dosłowne – mówi Izabela Cierpikowska. – Swoje poważniejsze, malarskie kroki zaczynałam od portretów, bo człowiek i jego ciało wciąż mnie fascynuje, i te akty są dla mnie kolejną odsłoną tych zainteresowań, tym bardziej, że akty maluję od zawsze.
Równie ważnym dla Izabeli Cierpikowskiej polem działania jest nie tylko malowanie, ale i inne formy aktywności, np. w Mobilnej Wiosce Tematycznej czy praca w Regionalnym Ośrodku Kultury oraz współtworzenie Galerii N, przede wszystkim przygotowywanie kolejnych wystaw.
– Filarami naszej Galerii N są dwie osoby, Teresa Matuszelańska i Iza Cierpikowska – podkreśla kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Ponoć nie ma ludzi niezastąpionych, ale nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, żeby którejś z nich tu zabrakło, tym bardziej, że obie panie świetnie się uzupełniają. Iza jest bardzo kompetentną, sympatyczną i pełną energii osobą, a dzisiejszą wystawą pokazała, zresztą nie po raz pierwszy, że nie ogranicza się tylko do instruowania czy organizowania, ale też potrafi malować, podejmując przy tym tematy, które w naszej galerii pojawiają się rzadko. – To w pewnym stopniu moja wychowanka – dodaje Teresa Matuszelańska. 
– Iza została przyjęta do ROK-u jeszcze przed moim odejściem na emeryturę, a kilkanaście lat temu zaczęłyśmy współpracować tutaj. Jest bardzo zdolna, otwarta na ludzi, pełna wigoru i pomysłów, a dzisiejszą wystawą po prostu mnie zaskoczyła – też jestem dumna z tej wystawy i mam poczucie, że uczeń na pewno przerósł mistrza!
Malarską prezentację dopełnił występ akordeonistów z łomżyńskiego Art Of Trio: Piotra Komorowskiego, Jakuba Kozłowskiego oraz Michała Olchowika, którzy przygotowali muzyczny prezent dla publiczności oraz artystki, obchodzącej w dniu wystawy urodziny.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę