Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

SP 9 chce za patrona Księcia Mazowieckiego Janusza I

Główne zdjęcie
Projekt sztandaru Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży, która ma nosić imię Księcia Janusza I

- Kiedy Publiczne Gimnazjum nr 8 imienia księcia Janusza zakończyło działalność i nasza szkoła przyjęła jego uczniów i nauczycieli, podczas zebrania z Radą Rodziców pojawiła się inicjatywa, aby nadać Szkole Podstawowej nr 9 imię – wspomina Bożena Dziekońska, dyrektor SP nr 9, która sąsiaduje w budynku z PG 8, kończącym działalność z powodu reformy systemu edukacji PiS. - W wyniku rozmów z rodzicami, uczniami i nauczycielami wybraliśmy zgodnie imię księcia Janusza I, choć były inne propozycje, np., SP 9 imienia Olimpijczyków Polskich czy Niepodległej, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Czekamy na nadanie imienia przez Radę Miasta.

SP nr 9 powstała w 1986 r, ale dopiero teraz ma szansę na przejęcia patrona od zlikwidowanego PG 8. - Zajmujemy się tym od września – opowiada dyrektor Dziekońska, która w 1987 zaczynała tutaj pracę jako nauczycielka biologii. Rok potem została zastępcą dyrektora Tadeusza Tomaszewskiego, zaś od 1997 pracuje nieprzerwanie jako dyrektorka. - Przede wszystkim, dzieci poznają biografię i wydarzenia z życia Księcia Mazowieckiego Janusza I, gdyż o takie miano wystąpiliśmy do miasta. Organizowane są konkursy wiedzy o roztropnym i gospodarnym władcy Mazowsza, dzieci tworzą albumy i prezentacje, budują makiety zamku średniowiecznego, piszą artykuły do gazetki szkolnej „Dziewiątki”. Naszym zdaniem, październik to dobry czas, ażeby uroczyście przyjąć imię patrona.

Lada moment zostanie ukończony sztandar z wizerunkiem Księcia Janusza I, ufundowany siłami społecznymi za ponad 5200 zł przez Radę Rodziców. Projekt przygotowała i podjęła się uszycia firma Haftina z Piotrkowa Trybunalskiego. Nowy sztandar będzie sąsiadować w sali muzealnej ze sztandarem PG 8 i pamiątkami historycznymi i okolicznościowymi, jakie od powstania PG 8 w '99 gromadziła przez blisko dwie dekady ówczesna i dzisiejsza społeczność. - Cieszę się, że dorobek naszego gimnazjum nie zniknie, nie rozproszy się, tylko będzie włączony do tradycji „Dziewiątki” z tym samym zacnym patronem – mówi Halina Dąbrowska, dyrektor PG 8 od chwili powstania, a od wprowadzanej reformy w tym roku szkolnym – wicedyrektor SP 9. Jej zdaniem, postać księcia Janusza Mazowieckiego jest dobra, bo ponadczasowa, daleka od bieżących konotacji politycznych. Ponadto szkoła znajduje się na osiedlu książąt mazowieckich i wychowuje w duchu cnót rycerskich – jak odwaga, honor, wiara, pokora, sprawiedliwość, mądrość... Jej zdaniem, patron tak zasłużony dla Mazowsza, Rzeczpospolitej i Łomży służy temu, żeby dzieci chętnie poznawały historię swojej wielkiej i małej Ojczyzny. Przypomnijmy, że PG 8 prowadziło konkursy miejskie i powiatowe dla podstawówek, gimnazjów i szkół średnich w dziedzinie plastyki, poezji i literatury, propagujące postać księcia Janusza I Mazowieckiego, ukazujące przymioty i zasługi. Pochowany w katedrze warszawskiej, ma ulicę swego imienia na Osiedlu Południe i zachowa miano w szkole po sąsiedzku.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Projekt sztandaru Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży, która ma nosić imię Księcia Janusza I
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę