Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Uniwersytet w Białymstoku wyrównuje szanse "starych" i "nowych" maturzystów

Senat uczelni podjął decyzję o stworzeniu dodatkowych miejsc na najbardziej obleganych kierunkach. Będą one przeznaczone tylko dla kandydatów z tzw. starą maturą. Po tegorocznej rekrutacji okazało się bowiem, że prawie wszystkie limity miejsc zajęli maturzyści, którzy w tym roku zdawali ogólnopolski egzamin dojrzałości przygotowywany i sprawdzany przez niezależne Komisje Egzaminacyjne. Wyniki starej i nowej matury były przez uczelnie różnie punktowane. Pewne jest jednak, że nowi maturzyści na kierunkach, gdzie nie było egzaminów wstępnych (a takich jest zdecydowana wiekszość) w tym rankingu wypadli dużo lepiej. Jak powiedział rektor białostockiego Uniwersytetu prof. Marek Gębczyński - szczególnie uderzyła go sytuacja na polonistyce, gdzie było wielu uczniów z piątkami i szóstkami, ale się dostali z powodu innych przeliczników "starej" i nowej "matury". Dlatego, aby dać szanse także starym maturzystom będą dodatkow miejsca, ponad limit.

Na przykład na polonistyce będzie o 20 więcej, na anglistyce - o 12, na biologii, chemii i ochronie środowiska - po 5 miejsc więcej, na rosyjskim - 4, a na rosyjskim z angielskim - 7 indeksów więcej. Prof. Gębczyński przyznaje, że "nie są to liczby oszałamiające, ale przynajmniej ci najlepsi uczniowie ze stara maturą nie będą pokrzywdzeni". To, czy nowi maturzyści są rzeczywiście lepsi i zdolniejsi - okaże się dopiero za cztery lata, gdy będą kończyć studia. Listy przyjętych na te kierunki pojawią się na Uniwersytecie jutro. A ostateczna rekrutacja zakończy się 10 sierpnia.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę