Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 14 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dawne zwyczaje ciągle żywe

Grupy dziecięco-młodzieżowe ze Zbójnej oraz z Nowogrodu zdobyły cztery nagrody w Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. – Zdajemy sobie sprawę, że trzeba te tradycje kultywować, bo jest to cenne i należy do naszej kultury! – mówi Paulina Chaberek z grupy Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, wykonawców nagrodzonych jasełek. W zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury imprezie uczestniczyło 19 zespołów teatralnych i około 250 osób. Najmłodsi wykonawcy liczyli zaledwie siedem, a najstarszy 84 lata.

Tradycje przeglądów teatralnych tego typu sięgają w Łomży początku lat 80. Od stycznia 1988 roku regularnie odbywają się tu również przeglądy wojewódzkie, organizowane najpierw przez Wojewódzki Dom Kultury, a od roku 1992 przez jego sukcesora, ROK Łomża. 
- Regionalny Ośrodek Kultury od lat troszczy się o to, żeby kultura tradycyjna przetrwała – mówi dyrektor Jarosław Cholewicki. – Taki przegląd wojewódzki organizujemy raz na dwa lata i przyjeżdżają do nas amatorzy z wielu miejscowości, kultywujący dawne zwyczaje i tradycje. 
W tym roku również dopisali, tak więc jury w składzie: folklorysta Teresa Pardo z Łomży oraz Ewa Jakubaszek i Józef Zyśk z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, miało pełne ręce roboty, dzieląc pulę nagród w wysokości trzech tysięcy złotych. W kategorii grup dziecięco-młodzieżowych miejscem pierwszym podzieliły się: zespół „Antrakt” z Bielskiego Domu Kultury, przybliżający „Wesele Bielskie”, a także dwie grupy ze Zbójnej, wykonawcy „Z gwiazdą” oraz „Herodów”. II nagroda przypadła zespołowi „Herody” z Turośli za „Król Herod na Kurpiach” oraz uczniom Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie za „Jasełka Bożonarodzeniowe”.
– W ubiegłym roku graliśmy jasełka w naszej szkole i wszystkim bardzo się spodobały – mówi Aleksandra Ziarno. – Dlatego postanowiliśmy, że weźmiemy udział w tym przeglądzie!
– Na początku byliśmy zestresowani, baliśmy się, że zapomnimy naszych ról, ale próby z panią Marią Dąbrowską dały nam bardzo dużo i utwierdziły w przekonaniu, że damy radę – dodaje Aleksandra Chojnowska. – Podczas prób było też dużo śmiechu i zabawy, bo wszyscy chętnie bierzemy w tym udział, bez żadnego przymusu! – podsumowuje Izabela Szewczyk.
Więcej nagrodzonych było też w przypadku III miejsca, gdzie jury doceniło: „Przyszliśmy tu po kolędzie” zespołu „Nowogrodzianki”, grupę Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie, „Jak nie wierzyć szeptuchom” zespołu „Dzwonki” z Hajnówki oraz widowisko „Wesoła nowina” zespołu Szkoły Podstawowej nr 1 z Siemiatycz.
Dorosłym uczestnikom jury też nie żałowało nagród. Pierwsza przypadła zespołowi kolędniczemu „Z szopką” z Wąsosza, zespołowi kolędniczemu „Z Kozą” z Wyszonek Błoni  oraz „Herodom” zespołu z tej samej miejscowości. II miejscem podzieliły się: zespół „Król Herod” ze Szczuczyna, zespół „Herody” gminy Czyżew oraz Teatrzyk Form Różnych „Zryw” z Czarnej Białostockiej, a III Regionalny Zespół „Malinki” z Malinnik, grupa „Herody” z Perlejewa, zespół „Barwianka” z Dobrzyniówki oraz zespół „Kalina” z Żurobic.
– Było to dla mnie szczególne przeżycie, bo wcześniej bywałam już na tych przeglądach w Łomży, ale przyjeżdżałam ze swoimi grupami – mówi przewodnicząca jury Ewa Jakubaszek. – Dzisiaj musiałam oceniać i jestem pod ogromnym wrażeniem zespołów tradycyjnych, przede wszystkim z Wyszonek Błoni. Bardzo podobało mi się również sięganie do tradycji, że instruktorzy zespołów dziecięcych wykorzystują stare teksty, przekazując te dawne tradycje młodym ludziom. Mam nadzieję, że dzięki temu będą one istniały nadal, będą kultywowane i będziemy o nich pamiętać.
– Przegląd realizujemy wspólnie z Fundacją Sztuk i Dialogu i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, gdzie dyrektor Cezary Mielko dofinansowuje nas co do nagród, podobnie jak starosta łomżyński – podkreśla dyrektor Cholewicki. – Mogliśmy też liczyć na pomoc Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, gdzie przygotowano tradycyjny bigos dla naszych gości. Cieszy nas liczny udział dzieci i młodzieży w przeglądzie oraz fakt, że autentyczny folklor i regionalne tradycje są kultywowane przez kolejne pokolenia, dzięki czemu nie zaginą!

Wojciech Chamryk

Fot. Regionalny Ośrodek Kultury

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę