Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Filharmonia z mecenatem Państwa

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie, wraz z samorządem Łomży, współprowadzić Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W piątek prof. dr hab. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podpisał z Mariuszem Chrzanowskim prezydentem Łomży stosowną umowę. Zgodnie z nią ministerstwo przekazywać będzie dotację na Filharmonię w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie, a miasto Łomża dotację w wysokości nie mniejszej niż 1 mln 345,8 tys. zł rocznie. - Tego typu działanie jak wsparcie Państwa, centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek i wyraz naszej polityki – mówi wicepremier Gliński.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. Wicepremier Gliński podkreślał, że placówka zapewnia wysoką jakość kultury i ma znaczenie regionalne. Opowiadał, że podpisana umowa zapewnia dodatkową ministerialną dotację w wysokości około pół miliona rocznie, ale nie tylko to.
- Poprzez to, że ta instytucja będzie współprowadzona przez Ministerstwo dostęp znacznie łatwiejszy do wsparcia w obszarze inwestycyjnym i w obszarze dotacji celowych – dodawał, a zwracając się do dyrektora Filharmonii Jana Miłosza Zarzyckiego, że teraz nie będą musieli występować w normalnym trybie konkursów, „tylko będziemy to mogli uzgadniać bezpośrednio. Wicepremier Gliński zapewniał także o wsparciu w kontynuowanie remontu siedziby filharmonii. 
W umowie jest tam też warunek, że samorząd miasta nie zmniejszy swojego dotychczasowego wsparcia dla Filharmonii.
- Dla nas otwierają się dziś nowe możliwości rozwoju kultury w naszym mieście – mówił Mariusz Chrzanowski, który też dziękował wicepremierowi i rządowi polskiemu  stworzonemu przez partie Prawo i Sprawiedliwość za docenianie Łomży i płynące z Warszawy wsparcie dla miasta.
- To jest nasz obowiązek, nie robimy jakieś łaski – odpowiadał wicepremier Gliński, podkreślając,  że obowiązkiem władzy jest rozwijać równomiernie cały kraj, a zrównoważony rozwój nie dotyczy tylko infrastruktury czy biznesu, ale także „świata kultury”.
Podpisana w piątek umowa obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku, z możliwością jej przedłużenia na kolejne lata. 
- Jesteśmy zaszczyceni, że dziś Filharmonia kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży może dołączyć do szacownego grona wybitnych instytucji kultury objętych mecenatem naszego Państwa – mówił Zarzycki. - Decyzja Pana premiera jest dla nas wielkim wyróżnieniem i formą wynagrodzenia wieloletnich działań, wieloletniej pracy na rzecz szerzenia kultury muzycznej w naszym środowisku.  Obdarzeni tak wielkim zaufaniem, będziemy nadal z wielkim zaangażowaniem pracować na rzecz wypełniania naszej artystycznej misji z tak wielkim zaangażowaniem i jeszcze większą satysfakcją - dodawał.  

„Świątynia kultury” na Starym Rynku
Wicepremier Piotr Gliński mówił także o wsparciu jakie za pośrednictwem ministerstwa z środków unijnych otrzymała Łomża na przekształcenie hali targowej na Starym Rynku w Halę Kultury.
- Mi się ten pomysł od początku podobał, mimo że konkurencja na środki europejskie była u nas w ministerstwie olbrzymia – mówi wicepremier dodając, że „forsował ten pomysł”.  - Bo tak powinno być. W takich miastach jak Łomża w centrum miasta powinna być świątynia kultury. Miejsce gdzie wszyscy mieszkańcy miasta i okolic będą mogli realizować najróżniejsze - od dzieci, po seniorów -  działania kulturalne. To będzie miejsce także rozwojotwórcze bo centrum, które żyje, które ma propozycje dla mieszkańców to jest centrum XXI wieku, tak powinny nasze miasta wyglądać – dodawał.  
Wicepremier Piotr Gliński nim wyjechał z miasta obszedł jeszcze starą halę targową na Starym Rynku i zapoznał się z planami jej modernizacji, na który ogłoszono już przetarg.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę