niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@
180221105324.gif

Młodzi o konstytucjach

Mateusz Tyszka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, uczeń drugiej klasy o profilu społeczno-ekonomicznym wygrał konkursu „Konstytucje państw europejskich” zorganizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Pokonał 66 rywali w tym Julię Urbanowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, która zajęła drugie miejsce oraz Martynę Matysek z Uniwersytetu w Białymstoku, która była trzecia.

(fot. Sebastian Chrzanowski / PWSIiP)
(fot. Sebastian Chrzanowski / PWSIiP)

Na organizowany po raz pierwszy konkurs przyjechali przede wszystkim licealiści z Suwałk, Łomży, Wysokiego Mazowieckiego, Białegostoku  i Łomży, ale wśród nich byli także studenci drugiego roku prawa z Uniwersytetu w Białymstoku. Najpierw pisali test którego połowa pytań dotyczyła polskiej konstytucji, pozostałe konstytucji kraju, który został wybrany przez ucznia lub studenta, a później 9 finalistów eferowało wybrane przez siebie zagadnienie konstytucyjne przed komisją konkursową. Liczyło się oryginalne ujęcie tematu, elokwencja i wiedza. 
– Poziom uczestników był bardzo wyrównany, zwłaszcza pomiędzy pierwszym a drugim miejscem – komentuje prof. Joanna Salachna z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP, przewodnicząca komisji konkursowej. 
Najlepszy konkursowiczem okazał się Mateusz Tyszka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Zwycięstwo nie było przypadkowe. Przed nim już niebawem kolejne wyzwanie, czyli Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.  – Łomżyński konkurs był trudny, to dobry trening przed rozszerzoną maturą z wiedzy o społeczeństwie – mówił Mateusz Tyszka. - Konstytucja nie tworzy stanu faktycznego, lecz jest wyrazem obowiązujących norm społecznych. Jeżeli kraj nie posiada silnej kultury politycznej, to w sposób nieunikniony narastają problemy natury społecznej – twierdzi zwycięzca konkursu.   
Na podium obok Mateusza stanęli Julia Urbanowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Martyna Matysek z Uniwersytetu w Białymstoku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0