Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Władze zmieniają harmonogram naboru do przedszkoli

Do tej pory było tak, że nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach odbywał się w tym samym terminie – tuż po zebraniu deklaracji od rodziców chcących pozostawić swoje dziecko w dotychczasowym przedszkolu. W tym roku w Łomży ma być zupełnie inaczej. Najpierw władze chcą przeprowadzić i zakończyć nabór do oddziałów „zerowych” w szkołach podstawowych, a dopiero później zbierać deklaracje od rodziców w przedszkolach i ogłaszać tam nabór na wolne miejsca. Zarządzenie ustalające taki harmonogram podpisał już prezydent Mariusz Chrzanowski.

Procedura naboru w przedszkolach i szkolnych „zerówkach” zaczynała się od zebrania deklaracji od rodziców dzieci 6-letnich, dla których ustanowiony jest obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, o woli realizacji tego obowiązku w dotychczasowym przedszkolu. To gwarantuje dzieciom i ich rodzicom prawo - ustawa o systemie oświaty. Dopiero później władze organizowały nabór na wolne miejsce w przedszkolach i odtworzonych kilka lat temu szkolnych „zerówkach”, bo w przedszkolach łomżyńskich od lat nie ma miejsc dla wszystkich przedszkolaków.  
Tym razem będzie inaczej. 1. marca ruszy nabór do szkolnych „zerówek”. Ma zostać zakończony 16. marca – już po uzyskaniu pisemnego potwierdzenia rodzica, że chce, aby jego dziecko obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, od września 2018 roku realizowało go w szkolnej zerówce, a nie przedszkolu. 
Dopiero później (od 19 do 27 marca) dyrektorzy przedszkoli mają przyjmować deklarację od rodziców, którzy będą chcieli, aby dziecko obowiązkowe przygotowanie przedszkolne przechodziło w tym samym przedszkolu, w którym jest obecnie, a następnie (od 28 marca) byłby prowadzony nabór w przedszkolach na wolne miejsca. 
Łukasz Czech z ratusza, gdy dopytujemy o powody przesunięcia w czasie naboru do oddziałów „zerowych” w szkołach podstawowych i w przedszkolach, odpowiada, że „taka decyzja gwarantuje rodzicom, których dziecko nie zostanie przyjęte do oddziału „zerowego” w szkole, możliwość złożenia deklaracji kontynuacji pobytu dziecka w przedszkolu do którego uczęszczało.” Przekonuje, że gdyby zostało po staremu – najpierw deklaracje rodziców, a potem nabór na wolne miejsca - „rodzice dzieci nie przyjętych do szkół podstawowych mogliby ubiegać się już tylko o przyjęcie dziecka na wolne miejsca”.
Tyle tylko, że dotychczas większość rodziców 6-latków skutecznie opierała się wysiłkom władz w ostatnich latach, aby te dzieci wysyłać do szkół – także szkolnych zerówek, a z determinacją broniła swych praw do pozostawienia dziecka w przedszkolu. zobacz: Rodzice żądają miejsc dla 6-latków w przedszkolach nr 14 i 15
Władze miasta zapewniają, że także teraz „za najważniejsze kryterium” uznają „pełną swobodę rodziców przy wyborze szkoły lub przedszkola dla dzieci sześcioletnich”.  

Ile miejsc?
Póki co miejscy urzędnicy twierdzą, że dane dotyczące planowanych miejsc w miejskich przedszkolach od września są niedostępne. Szkoły podstawowe zadeklarowały możliwość utworzenia maksymalnie 15 oddziałów przedszkolnych dla 375 uczniów, ale jak zaznacza Czech rzeczywista liczba miejsc będzie znana po zatwierdzeniu przez organ prowadzący oferty naborowej szkół w systemie naboru elektronicznego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę