Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Brakuje środków na wypłaty dla nauczycieli

Główne zdjęcie
Ratusz w Łomży

Przesunięcie kolejnych pieniędzy – tym razem 1,5 mln zł – do działu oświata i wychowanie zaproponował radnym Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski. Pieniądze są niezbędne na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników jednostek oświatowych za grudzień i opłacenie ZUS za listopad. Niespełna tydzień temu radni na wypłaty dla nauczycieli przesunęli ponad 2 mln zł, a od września w sumie już ponad 4 mln zł.

Dział oświata i wychowanie to największa część budżetu miasta. Zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami w tym roku miał, on wynieść niespełna 121 mln zł, przy czym na same wynagrodzenia i naliczane od nich składki przeznaczono 76 mln 554 tys. 42 zł. Od początku wydawało się, że środki były niewystarczające do potrzeb i z czasem zaczęto zwiększać tę część budżetu. W ostatnich miesiącach do oświaty – przede wszystkim na pensje - dodawane są kolejne środki na każdej kolejnej sesji Rady Miejskiej. W październiku na wynagrodzenie w oświacie dołożono  ponad 1,6 mln zł, w listopadzie – sesja odbyła się w ubiegłym tygodniu – ponad 2 mln zł. Szybko okazało się, że pieniędzy i tak nie wystarczy. Pod koniec miesiąca do miejskich szkół przekazano zaskakujące wytyczne dotyczące zawieszenia zajęć dodatkowych i ograniczenia zastępstw za chorych nauczycieli (zobacz: Zabrakło pieniędzy dla nauczycieli, uczniowie nie będą mieli zajęć!). Teraz prezydent Łomży przekazał radnym kolejne propozycje zmian w planie tegorocznych wydatków miasta przed sesją, która planowana jest na przyszły tydzień. Wśród proponowanych zmian są także te dotyczące dołożenia kolejnych pieniędzy do działu „Oświata i wychowanie”. Prezydent proponuje zwiększyć środki o kolejne 1,5 mln zł przy czym niemal w całości to środki na wypłaty wynagrodzeń za grudzień dla pracowników jednostek oświatowych i opłacenie od nich ZUS-u za listopada. W sumie  budżet oświaty wyniósłby już 128 mln 604 tys. zł, z czego na wypłaty miałoby iść  83 mln 852 tys. 413 zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę