Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Przyszłość będzie z SI

Główne zdjęcie
Dr inż. Roman Krzanowski z wydziału filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

- Sztuczna inteligencja i czwarta rewolucja będą Was dotyczyć. Większość z Was nie będzie pracować w zawodach, które dziś są – mówił studentom Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży dr inż. Roman Krzanowski z wydziału filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Naukowiec tłumaczył, że sztuczna inteligencja (SI) to symulowanie na komputerach wszelkich zdolności człowieka. SI mają rozwiązywać problemy, uczyć się, tworzyć i odczuwać – ale – pytał - czy one będą zachowywały się etycznie? Mówił, że SI jest też uznawana obok m.in. wojny nuklearnej, czy uderzenia w ziemię meteorytu, za jedną z głównych zagrożeń dla ludzkości. - Przyjmuje się, że inteligencja komputerów w tej chwili jest na poziomie wszy, ale to szybko rośnie – mówił naukowiec.

Roman Krzanowski wykład o zagrożeniach sztucznej inteligencji i czwartej rewolucji przemysłowej głosił w ramach Uniwersytetu Otwartego PWSIiP w Łomży. Powtarzał za Elonem Muskiem – założycielem m.in. PayPal, SpaceX i Tesla, że dla ludzi, którzy nie siedzą w temacie o SI niewiele wiedzą i niewiele ona dla nich znaczy. Ten sam miliarder Elon Musk uważa, że SI jest ogromnym zagrożeniem dla ludzkości. - W ciągu kilkunastu lat coś się stanie, co zmieni nasze życie – przestrzegał Musk. Zagrożenie dla życia ludzkiego w SI widzi także, uważany za najmądrzejszego z żyjących ludzi, Stephen Howkings – mówił studentom Krzankowski przyznając jednak, że on sam i większość naukowców tak naprawdę nie wie jakie będą efekty czwartej rewolucji przemysłowej. - Będzie terminator czy raj, pomoc dla człowieka, kupa śmieci czy będziemy w gruzach leżeć – zastanawiał się podkreślając, że ta rewolucja już się dzieje i zmiany jakie wywoła będą ogromne. - Na początku listopada główny ekonomista banku Anglii stwierdził, że 50% zawodów może zostać zastąpionych przez roboty. On jest specjalistą, on wie co mówi – zauważał Krzanowski. 
Naukowiec mówił, że pod przyszłe roboty przygotowywane jest już nawet prawo i wskazywał propozycję Komisji Europejskiej, że roboty powinny mieć osobowość prawną. - To może brzmi śmiesznie, ale takim nie jest – mówi przywołując przykład autonomicznych samochodów, których pierwsze egzemplarze już wyjechały na drogi.
Na ich przykładzie uzmysławiał jak wielkie stuki dla życia ludzi będzie miało dopracowanie tej komputerowej technologii. - W ciągu 20 lat zawód kierowcy ciężarówek zniknie. Miliony dzisiejszych kierowców ciężarówek stracą pracę – mówił Krzanowski. - To się staje już w tej chwili – dodawał ostrzegając, że nawet połowa dzisiejszych zawodów jest zagrożonych zniknięciem z rynku pracy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę