Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska orkiestra nominowana w międzynarodowym konkursie

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego otrzymała nominację w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2018. Złożone z międzynarodowych ekspertów i krytyków jury doceniło nagraną z udziałem flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz płytę „Flute Reflections”, która zebrała wcześniej bardzo dobre recenzje w zachodnich mediach. – To wspaniała nowina, bo to konkurs o zasięgu światowym – cieszy się dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – Nasza radość jest tym większa, że godnie reprezentujemy Łomżę i Polskę, będąc przedstawicielem niewielkiego przecież miasta.

Łomżyńscy filharmonicy mają już na swoim koncie pięć nominacji do  nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk, jednak po raz pierwszy zostali zauważeni również w świecie. Stało się tak dzięki nagranej w Łomży z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz płycie „Flute Reflections”. Na jej składają się zarówno barokowe arcydzieła włoskiego mistrza  Antonio Vivaldiego (Koncert C-dur na 2 flety, orkiestrę smyczkową i basso continuo RV 533,  Koncert D-dur II Gardelino op. 10 nr 3 RV 428 oraz Koncert na  na 2 flety g-moll RV 103), XIX-wiecznego francuskiego kompozytora Hectora Berlioza (Lâ Enfanche du Christ na 2 flety i orkiestrę smyczkową op. 25), jak też premierowe nagranie utworu polskiego kompozytora współczesnego Janusza Bieleckiego (Koncert na 2 flety i orkiestrę smyczkową). 

Płyta ukazała się w ubiegłym roku nakładem prężnie działającej firmy Dux i jest dostępna w sprzedaży tradycyjnej i cyfrowej również poza granicami naszego kraju. Została też dostrzeżona na Zachodzie, stąd nominacja do nagrody International Classical Music Awards 2018 w kategorii  koncertów instrumentalnych.
– International Classical Music Awards (ICMA) jest prestiżowym międzynarodowym konkursem muzycznym, wcześniej znanym pod nazwą MIDEM Classical Awards – podaje Magdalena Goc z Filharmonii Kameralnej. – Nominacje i nagrody przyznaje międzynarodowe jury, składające się z krytyków renomowanych muzycznych czasopism, radia, telewizji oraz portali internetowych z niemal wszystkich krajów Europy.
Filharmonia Kameralna znalazła się wśród nominowanych razem z innymi polskimi artystami, między innymi: Krzysztofem Pendereckim, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy finalistą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Szymonem Nehringiem. 
– Znalezienie się w tak utytułowanym gronie to dla nas ogromna nobilitacja – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. – Okazuje się, że można zaistnieć również poza granicami naszego kraju obok tych wielkich nazwisk o niebagatelnym dorobku, mimo tego, że Łomża nie jest jakimś wielkim ośrodkiem muzycznym. Potwierdziło się tu po raz kolejny, że jeśli chcemy być zauważeni w świecie, musimy zaprezentować coś nowego i interesującego również dla tamtejszych słuchaczy.
Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 18 stycznia przyszłego roku. Ceremonia wręczenia nagród oraz galowy koncert odbędą się 6 kwietnia w Katowicach, z udziałem tamtejszej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą  Alexandra Liebreicha.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę