Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dzień nauczyciela

- Jak się takie medale dostaje, to może już czas na emeryturę – uśmiecha się Piotr Łowicki, nauczyciel matematyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Był jednym około 40 nauczycieli z Łomży i regionu, którzy w piątek, podczas specjalnej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odebrali przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę krzyże zasługi i medale za długoletnią służbę. Łowicki otrzymał złoty medal, a pracę w zawodzie nauczyciela w I LO w Łomży zaczynał w 1983 roku. - Jestem w dobrej szkole, wśród dobrych kolegów, zawsze trafiałem na bardzo dobrych uczniów z którymi się z przyjemnością pracuje – mówi podsumowując, że można mieć satysfakcję z wykonywania tego zawodu. - No może poza satysfakcją z wynagrodzenia. To przez te lata nie zmieniło się i raczej nie zapowiada się, żeby się bardziej zmieniło - dodaje Piotr Łowicki.

W piątek wieczorem w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży, szkole, która - jak zauważał jej dyrektor Jacek Kocoń - istnieje od prawie 70 lat, odbywały się wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli z dawnego województwa łomżyńskiego. Organizowali je wspólnie Podlaski Kurator Oświaty z prezydentem Łomży. Na sali zebrało się ponad dwieście osób, w większości nauczycieli, którzy z tej okazji zostali uhonorowani medalami, odznaczeniami czy nagrodami finansowymi. Nim pierwsi nagrodzeni po ponad godzinie mogli je odebrać wysłuchali krótkiego koncertu młodzieży z „Mechaniaka”, którzy śpiewająco życzyli „żebyście mieli w życiu dobrze poukładane”, i przeciąganych przemówień oficjeli. Podlaski Kurator Oświaty, Jadwiga Szczypiń, przypominała historię i znaczenie powołanej 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Komisji Edukacji Narodowej. To na pamiątkę tego wydarzenia jest dzisiejsze święto nauczycieli. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił jak bardzo władze miasta dbają o oświatę i że on jest przekonany, że reforma oświaty przeprowadzana przez rząd jeszcze bardziej przyczyni się do rozwoju edukacji. Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński podkreślał, że zanim zajął się bezpieczeństwem zajmował się edukacją (był m.im. wiceministrem edukacji w latach 2005–2006) i nawiązując do wystąpienia kurator o KEN mówił, że za poprzedniego rządu był „pomysł z piekła rodem”, aby zlikwidować nadzór pedagogiczny. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski opowiadał, jak wiele już powiedzieli jego przedmówcy, a z tego wszystkiego wyciągnął fragment śpiewanej przez młodzież piosenki i życzył nie tylko nauczycielom, abyśmy w życiu mieli poukładane, tutaj w mieście Łomży i poukładane w naszym kraju. Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski odmiennie niż pozostali mówcy podkreślał, że „dzień nauczyciela to narodowe święto wszystkich Polaków”, a do zebranych w sali zwracał się „drodzy nauczyciele polskiego narodu” i parafrazował „takie będą Rzeczypospolite, jakie będą ich nauczyciele”. Przemawiająca bezpośrednio po biskupie poseł Bernadeta Krynicka mówiła, że Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników związanych z edukacją, a poseł Lech Kołakowski cieszył się, m.in. z tego, że uroczystości odbywają się w tej bardzo dobrej szkole, która zajmuje się potrzebnym w Polsce kształceniem zawodowym.  

Krzyże, medale, nagrody
Najwyższe z przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymała Katarzyna Anna Lipska. Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi działalności na rzecz rozwoju oświaty. Srebrny Krzyż Zasługi od prezydenta Dudy otrzymała Agata Maria Sasak ze szkoły w Piątnicy, a Brązowy Krzyż Zasługi Andrzej Józef Rodak, nauczyciel z łomżyńskiego „Mechaniaka”. Poza tym prezydent Polski przyznał także 39 Medali za Długoletnią Służbę  - złotych, srebrnych i brązowych. Wśród uhonorowanych był Piotr Łowicki nauczyciel matematyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, który pracę zaczynał 34 lata temu.
- Matematyka zawsze jest ta sama, ale zmieniają się narzędzia i zmieniają się uczniowie, ale zawsze można znaleźć uczniów chętnych do nauki i zdolnych, a szczególnie ja z takimi mam kontakt z racji, że pracuję w tej szkole – mówi Łowicki chwaląc się absolwentami, którzy „kolokwialnie mówiąc daleko zaszli". - Jestem z nich dumny i mam z nimi dobre kontakty – dodaje uznany w Łomży i daleko poza jej granicami nauczyciel podkreślając, że swoich uczniów poznaje nie tylko w klasie podczas lekcji, ale także na wyprawach w góry, w które zabiera młodzież z nauczycielem języka polskiego Grzegorzem Witkowskim, który również dziś został uhonorowanym. 
Poza krzyżami i medalami przyznanymi przez Prezydenta RP nauczyciele odebrali także 73 Medale Komisji Edukacji Narodowej i 5 nagród przyznanych przez Minister Edukacji Narodowej, 15 nagród Podlaskiego Kuratora Oświaty i 31 nagród Prezydenta Łomży.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 13 października 2017 21:01
Data ostatniej edycji: pt, 13 października 2017 21:55:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę