Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

„W drodze do niepodległości”

Kacper Kołakowski ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu wśród uczniów klas I-III i Igor Lemański z SP Pniewo wśród klasy IV–VII wygrali gminny konkurs plastyczny „Wojna widziana oczami dziecka”. Nagrody za najlepsze prace wręczono poniedziałek wieczorem w Szkole Podstawowej w Kupiskach. Konkurs i poprzedzającego go spotkania z historykiem zrealizowano w ramach dofinansowywanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „W drodze do niepodległości”, który prowadzony jest z okazji przyszłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac ze wszystkich szkół podstawowych działających na terenie gminy Łomża. W wyborze najlepszych organizatorom pomagał Przemysław Karwowski plastyk i scenograf Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Nim ich autorzy odebrali nagrody historyk Michał Kaczyński, krótko przybliżył zebranym historię gminy, łomżyńskie okoliczności odzyskania niepodległości w 1918 roku. Opowiadał też historię życia związanego przez dłuższy czas z Kupiskami Michała Fulmyka. To żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego internowany w Łomży, który po ucieczce z koszar był komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej w Lipnikach i Jednaczewie. To oni rozbroili Niemców 11 listopada 1918 roku przyczyniając się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Fulmyk jako podchorąży brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po niej za zasługi dla Ojczyzny otrzymał ziemię i zamieszkał w Kupisach. W okresie międzywojennym był nauczycielem w seminarium nauczycielskim w Łomży, oraz burmistrzem w Zambrowie. Po wkroczeniu sowietów w 1939 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię. Sowieci wywieźli także żonę i dzieci Fulmyka, z którymi nigdy się  później nie widział. Michał Fulmyk powrócił do Polski w 1947. Do 1966 mieszkał w Kupiskach, a następnie przeniósł się do Łomży, gdzie praktykował jako dentysta. Zmarł 10 V 1986 roku i pochowany jest na cementarzu przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży.

210510110729.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 10 października 2017 09:34
Data ostatniej edycji: wt, 10 października 2017 09:40:44

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę