Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

MORGOWNIKI

Sołtys wsi Andrzej Serafin
Sołtys wsi Andrzej Serafin
Wieś położona przy skrzyżowaniu dróg na Olsztyn i Pisz, nad rzeką Pisą, tuż przed ujściem do Narwi. Morgowniki są wsią atrakcyjną turystycznie, gdyż przepływająca rzeka Pisa i bliskość lasów stwarza znakomite warunki na odpoczynek w spokoju, wśród śpiewu ptaków. Wygodny dojazd do rzeki przy moście oraz położona w lesie „wiata” należąca do Nadleśnictwa Nowogród zapewnia wygodne miejsce na spotkania towarzyskie przy ognisku. Sołtysem wsi Morgowniki jest pan ANDRZEJ SERAFIN – lat 43, żonaty, dwoje dzieci.
G.N. Czy pochodzi pan z tej wsi?
A.S Urodziłem się w Dobrymlesie a na Morgownikach zamieszkałem w domu wybudowanym własnoręcznie na ojcowiźnie mojej żony. Wcześniej przez wiele lat pracowałem w Nadleśnictwie jako drwal. Obecnie jestem na rencie.
G.N. Jak pan został sołtysem?
A.S Mieszkańcy zauważyli, że będąc rencistą mam dużo czasu, który mogę w części przeznaczyć na pełnienie tej funkcji. Poza tym trzech moich poprzedników po objęciu tej funkcji w niedługim czasie zmarło. Zaistniało przekonanie wśród mieszkańców, że ta funkcja jest pechowa. Ponieważ ja nie wierzę w takie przesądy, zgodziłem się zostać sołtysem.
G.N. O jakich problemach mieszkańcy Morgownik rozmawiają?
A.S Oczywiście zaopatrzenie w wodę, ponieważ niski stan wód gruntowych nie zaspokaja potrzeb mieszkańców. Wprawdzie istnieje projekt zwodociągowania wsi Morgowniki, jednak z ostatniej wypowiedzi burmistrza inwestycja ta ma rozpocząć się jesienią b.r., a kiedy dotrze do nas nie wiadomo. Jestem częstym gościem na sesjach Rady i z tego co tam usłyszałem, przy braku finansów jaki obecnie występuje, termin ten jest wątpliwy, gdyż uzależniony jest od funduszy z zewnątrz.
G.N Słyszałam o problemie jaki stwarza najstarszy dąb w gminie?
A.S Faktycznie, rośnie u nas dąb, który stał się kością niezgody z władzami gminy. Stoi w pasie drogowym, uniemożliwia wręcz zagospodarowanie działek w pobliżu Pisy. Nikt nie może sobie z tym problemem poradzić ....?
G.N. Jakie jest zdanie mieszkańców na temat projektu przebudowy układu komunikacyjnego i mostu na Pisie?
A.S Wszyscy z nadzieją i niecierpliwością oczekujemy tej przebudowy, ponieważ z roku na rok ruch samochodowy wzrasta, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Poza tym zły stan nawierzchni na moście dosłownie spędza sen z oczu.
Tekst i fot. L. Estkowska
PS. W roku 2002 poprzedni burmistrz znalazł rozwiązanie aby pozostawić najstarszy w gminie (a może i powiecie) dąb, z jednoczesnym poszerzeniem pasa drogowego. Uzgodnił z właścicielką sąsiadującej posesji wykup części gruntu na poszerzenie drogi, co pozwalało uniknąć wycinki dębu. Projekt poszerzenia drogi uzgodniono wstępnie z właścicielką, przy udziale geodety i przedstawiciela zarządu dróg. Nowe władze nie wróciły do tych uzgodnień i próbowały wyciąć drzewo. Na szczęście interwencja Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowogród i Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Budownictwa - Starostwa Powiatowego w Łomży uratowały dąb. Z informacji uzyskanych przez „redakcję” wynika, że, obecnie gmina planuje wykupić grunt, poszerzyć plac drogowy, ale od osoby, która nie wyraża na to zgody. Komentarz zostawiamy czytelnikom.
Redakcja

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę