Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 sierpnia 2022 napisz DONOS@

MORGOWNIKI

Sołtys wsi Andrzej Serafin
Sołtys wsi Andrzej Serafin
Wieś położona przy skrzyżowaniu dróg na Olsztyn i Pisz, nad rzeką Pisą, tuż przed ujściem do Narwi. Morgowniki są wsią atrakcyjną turystycznie, gdyż przepływająca rzeka Pisa i bliskość lasów stwarza znakomite warunki na odpoczynek w spokoju, wśród śpiewu ptaków. Wygodny dojazd do rzeki przy moście oraz położona w lesie „wiata” należąca do Nadleśnictwa Nowogród zapewnia wygodne miejsce na spotkania towarzyskie przy ognisku. Sołtysem wsi Morgowniki jest pan ANDRZEJ SERAFIN – lat 43, żonaty, dwoje dzieci.
G.N. Czy pochodzi pan z tej wsi?
A.S Urodziłem się w Dobrymlesie a na Morgownikach zamieszkałem w domu wybudowanym własnoręcznie na ojcowiźnie mojej żony. Wcześniej przez wiele lat pracowałem w Nadleśnictwie jako drwal. Obecnie jestem na rencie.
G.N. Jak pan został sołtysem?
A.S Mieszkańcy zauważyli, że będąc rencistą mam dużo czasu, który mogę w części przeznaczyć na pełnienie tej funkcji. Poza tym trzech moich poprzedników po objęciu tej funkcji w niedługim czasie zmarło. Zaistniało przekonanie wśród mieszkańców, że ta funkcja jest pechowa. Ponieważ ja nie wierzę w takie przesądy, zgodziłem się zostać sołtysem.
G.N. O jakich problemach mieszkańcy Morgownik rozmawiają?
A.S Oczywiście zaopatrzenie w wodę, ponieważ niski stan wód gruntowych nie zaspokaja potrzeb mieszkańców. Wprawdzie istnieje projekt zwodociągowania wsi Morgowniki, jednak z ostatniej wypowiedzi burmistrza inwestycja ta ma rozpocząć się jesienią b.r., a kiedy dotrze do nas nie wiadomo. Jestem częstym gościem na sesjach Rady i z tego co tam usłyszałem, przy braku finansów jaki obecnie występuje, termin ten jest wątpliwy, gdyż uzależniony jest od funduszy z zewnątrz.
G.N Słyszałam o problemie jaki stwarza najstarszy dąb w gminie?
A.S Faktycznie, rośnie u nas dąb, który stał się kością niezgody z władzami gminy. Stoi w pasie drogowym, uniemożliwia wręcz zagospodarowanie działek w pobliżu Pisy. Nikt nie może sobie z tym problemem poradzić ....?
G.N. Jakie jest zdanie mieszkańców na temat projektu przebudowy układu komunikacyjnego i mostu na Pisie?
A.S Wszyscy z nadzieją i niecierpliwością oczekujemy tej przebudowy, ponieważ z roku na rok ruch samochodowy wzrasta, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Poza tym zły stan nawierzchni na moście dosłownie spędza sen z oczu.
Tekst i fot. L. Estkowska
PS. W roku 2002 poprzedni burmistrz znalazł rozwiązanie aby pozostawić najstarszy w gminie (a może i powiecie) dąb, z jednoczesnym poszerzeniem pasa drogowego. Uzgodnił z właścicielką sąsiadującej posesji wykup części gruntu na poszerzenie drogi, co pozwalało uniknąć wycinki dębu. Projekt poszerzenia drogi uzgodniono wstępnie z właścicielką, przy udziale geodety i przedstawiciela zarządu dróg. Nowe władze nie wróciły do tych uzgodnień i próbowały wyciąć drzewo. Na szczęście interwencja Nadleśniczego Nadleśnictwa Nowogród i Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Budownictwa - Starostwa Powiatowego w Łomży uratowały dąb. Z informacji uzyskanych przez „redakcję” wynika, że, obecnie gmina planuje wykupić grunt, poszerzyć plac drogowy, ale od osoby, która nie wyraża na to zgody. Komentarz zostawiamy czytelnikom.
Redakcja

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę