Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Wyjątkowy koncert łomżyńskiej orkiestry

Światowe prawykonanie Koncertu na dwie grupy młodzieży i orkiestrę kameralną koreańskiego kompozytora Eunho Changa było główną, ale nie jedyną, atrakcją czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. W napisanym dla łomżyńskiej orkiestry koncercie wzięli udział uczniowie Szkół Katolickich i został on zarejestrowany w obecności autora. Trwa też sesja nagraniowa kolejnej płyty łomżyńskich filharmoników z udziałem wirtuozów: skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy wykonali nagrywany Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego. Będzie to płytowa premiera tego dzieła, dlatego świętujący jubileusz 50-lecia pracy twórczej jego kompozytor był również obecny na koncercie.

Utwory pisane specjalnie dla łomżyńskich filharmoników oraz ich kolejne płyty nie są już żadną nowością, wpisując się w harmonogram kolejnych sezonów artystycznych orkiestry. Jednak po raz pierwszy utwór dla Łomży, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca, napisał twórca zagraniczny, koreański kompozytor Eunho Chang, a do jego premierowego wykonania z orkiestrą zaproszono 33 osobową grupę uczniów Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Przygotowywali się oni do występu przez tydzień pod kierunkiem Magdaleny i Mateusza Goców, ćwicząc partie instrumentów perkusyjnych, teksty i role z bajki o króliku i żółwiu, którą Eunho Chang opatrzył muzyką czerpiącą z koreańskiego folkloru i wzbogaconą licznymi partiami solowymi saksofonu w wirtuozowskim wykonaniu Urszuli Gosk. 
– Mieliśmy wcześniej różne klasowe występy, jak śpiewanie kolęd, ale w takim koncercie z orkiestrą biorę udział po raz pierwszy – mówi grający Żółwia i wcielający się w rolę narratora Marcin Kozikowski. – To dla nas bardzo przyjemne i zarazem pouczające doświadczenie, bo historia którą odgrywamy jest opowieścią z morałem. – Ja też po raz pierwszy występuję z orkiestrą i bardzo mi się to podoba, a najbardziej, jak odgrywaliśmy tę bajkę! – dodaje 7-letnia Zofia Gałązka grająca Królika, niedawno wyróżniona za rolę macochy w spektaklu „Kopciuszek” w międzynarodowym konkursie form parateatralnych. 
– Już na próbie brzmiało to wspaniale! – ocenia Eunho Chang. – Głosy Zosi i Marcina świetnie pasują do charakteru głównych postaci tej opowieści i bardzo mi się podobają. Jestem bardzo zadowolony, również z tego, jak głosy uczniów zabrzmiały w połączeniu z instrumentami. 
Powodów do satysfakcji dostarczyły też melomanom inne wykonane tego wieczoru utwory. Urokliwe Divertimento D-dur Macieja Radziwiłła samej orkiestry, subtelna skrzypcowa Serenada Romana Hoffstettera czy wiolonczelowe Wariacje rokoko op. 33 Piotra Czajkowskiego, grane już przez Tomasza Strahla w Łomży przed trzema laty, były jednak tylko swoistym wstępem, bądź dopełnieniem Concerto Lendinum op. 44 – utworu poświęconego plemieniu Lędzian i bazującego na słowiańskim folklorze, który już niebawem trafi na 12 płytę łomżyńskiej orkiestry. 
– Bardzo mnie to cieszy! – nie kryje Sławomir Czarnecki. – Już wcześniej były prowadzone z dyrektorem Zarzyckim rozmowy na temat wykonania któregoś z moich utworów i udało się ten pomysł zrealizować. Jestem tym bardziej zadowolony, że nie skończy się tylko na koncertach i zostanie on nagrany na kolejną płytę Filharmonii Kameralnej.
– Cieszę się, że będę mieć płytę z tak dobrym utworem i wydaje mi się, że ta płyta będzie bardzo dobrze odbierana – dodaje Tomasz Strahl, dla którego Concerto Lendinum został napisany. – Moja radość jest tym większa, że to pierwsza rejestracja tego koncertu i to jest strzał w dziesiątkę!
Album „Polskie współczesne koncerty instrumentalne” dopełnią, nagrane w późniejszym terminie, Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza z udziałem solisty Marcina Dylli oraz Trinity Concerto na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego z solistą Pawłem Gusnarem.
– To był wyjątkowy wieczór i myślę, że będziemy go długo wspominać, szczególnie kiedy wyjdzie ta nagrywana właśnie płyta – ocenia Jan Miłosz Zarzycki, dyrygujący koncertem i sesjami nagraniowymi. – Trzy tygodnie temu graliśmy również ten koncert z tymi samymi solistami w Warszawie. Rzadko też mamy okazję gościć na naszych koncertach jednocześnie dwóch kompozytorów, bo poza Sławomirem Czarneckim przyjechał też Eunho Chang, a prawykonanie jego utworu, angażującego również łomżyńską młodzież, też jest dla nas ważnym wydarzeniem, bo to kompozytor nagradzany na prestiżowych, międzynarodowych konkursach. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę