Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Kurator zgodziła się na likwidację szkoły w Czaplicach.

Główne zdjęcie
Budynek szkoły w Czaplicach

Po dwóch latach sporu Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku zmieniła zdanie i wydała pozytywną opinię dla uchwały Rady Gminy Łomża w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach. Decyzja kurator oświaty z ubiegłego tygodnia, po kolejnym uchyleniu wcześniejszych decyzji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie oznacza, że najmniejsza szkoła w kraju od razu przestanie istnieć. Naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło w niej tylko czworo uczniów i ośmioro nauczycieli. Ze względu na nich szkoła będzie funkcjonowała co najmniej przez cały rok szkolny.

Władze gminy Łomża małą szkołę w Czaplicach chciały zlikwidować od września ubiegłego roku. Aby tak się stało uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły Rada Gminy podjęła na początku 2016 roku. Argumentami za likwidacją była coraz mniejsza liczba uczniów w szkole – w roku 2015/2016 uczyło się w niej ok. 35 uczniów, co powodowało wysokie dla gminy koszty jej utrzymania i zły stan ponad stuletniego drewnianego budynku szkoły.  Kuratorium oświaty w Białymstoku wydała jednak negatywna opinię dla tej uchwały, co oznaczało, że szkoła nie mogła zostać zaliczkowana. Gminy zaskarżyła decyzję kuratorium do Ministerstwa Edukacji Narodowej, które uchyliło ją i ponownie poleciło zająć się sprawą. Kuratorium znowu nie zgodziło się na likwidację szkoły -  gmina ponownie zaskarżyła decyzję do ministerstwa, a od września 2016 roku rozpoczął się nowy rok w szkoły, który w szkole w Czaplicach zaczęło tylko 11 dzieci.
Kolejny raz Rada Gminy Łomża uchwałę o zamiarze likwidacji tej szkoły podjęła na początku tego roku. I sytuacja znowu się powtórzyła. Kurator nie wyraziła pozytywnej opinii, a władze gminy zaskarżyły decyzje do MEN. Ministerstwo ponownie uchyliło decyzje kuratorium polecając jeszcze raz zająć się wnioskiem gminy. Tym razem ponowna opinia kuratorium dla zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Czaplicach jest już pozytywna. Decyzja zapadła 14 września, czyli 10 dni po rozpoczęciu w szkole nowego roku szkolnego. Tym razem jest w niej czworo uczniów i ośmioro nauczycieli. W takiej postaci szkoła będzie funkcjonowała przez cały rok szkolny.  

Gmina Łomża podawała, że roczny koszt utrzymania szkoły w Czaplicach wynosi ponad 700 tys. zł. Przy 11 uczniach przekazywana z rządu subwencja na utrzymanie tej szkoły wynosiła niespełna 90 tys. zł, czyli ok. 12,5 % kosztów utrzymania szkoły. Gdy w szkole pozostało jedynie czworo uczniów subwencja ta spadał do ok. 32 tys. zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę