Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Znów do matury

- Przecieki egzaminacyjne na maturze poprawkowej są niemożliwe, zaś egzamin będzie przebiegał według tych samych zasad i procedur, co matury w maju – zapewnia Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Od godziny 9. w Łomży 160 osób z liceów i techników może zdawać pisemnie egzamin poprawkowy w nowej formule w swoich szkołach. Najwięcej – 131 osób chce poprawić maturę pisemną z matematyki na poziomie podstawowym, sześć z języka polskiego, 22 z angielskiego i jedna z niemieckiego. W województwie podlaskim na 1 288 poprawkowiczów najwięcej biedzi się z matematyką – 1 033. Na prawie 9 tys. absolwentów ogólniaków i techników maturę zdało ponad 7 200, tj. ponad 80 %. Do poprawki w sierpniu przystępują ci, którzy w maju nie dostali 30 % punktów z jednego obowiązkowego przedmiotu. A 466 osób w Podlaskiem może maturę powtórzy dopiero za rok: nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.

Jedynie w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży nie ma poprawkowiczów, gdyż 100 procent ze 181 uczennic i uczniów zdało maturę w maju, z czego dumny jest dyrektor Jerzy Łuba. - Królowa nauk bywa kulą u nogi – komentowała z kolei dyrektor II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży Jolanta Kosakowska po zapoznaniu się z wynikami swoich 188 pociech. - Niestety, trzy osoby nie zdały z matematyki... Wszyscy złożyli deklarację, że będą zdawać egzamin poprawkę 22. sierpnia. Myślę, że zdadzą, ponieważ różnice punktowe niewielkie. 21 będzie poprawiać się z 1 przedmiotu. Dyrektor „Ekonomika” Paweł Drożyner tłumaczy, że 40 osób ma poprawki, ponieważ: - Pracujemy ze słabszymi uczniami, przychodzącymi z przeciętnymi wynikami na świadectwie z gimnazjum i z niskimi wynikami po egzaminie gimnazjalnym. Nauczyciele muszą bardzo dużo z nimi pracować...
W „Mechaniaku” z 16 osób V LO zdało maturę 6, poprawkę ma 9, jedna w ogóle. Ze 105 uczniów techników: mechaników, mechatroników, informatyków, teleinformatyków i elektryków poradziło sobie z maturą 86 procent, ok. 10 proc. więcej niż w Podlaskiem. - Mamy satysfakcję, że osiągamy dużo lepsze wyniki niż średnie matur ogólnopolskie i podlaskie – podsumowuje wicedyrektor Ewa Fronc – Romaniuk. Dyrektor „Wety” Bogumiła Olbryś cieszy się, że z polskiego zdali wszyscy, acz żal, że z angielskiego jedna osoba nie zdała, z matematyki 7. Trzy osoby spróbują szczęścia za rok.
Oprócz absolwentów, poprawiających w Łomży maturę w nowej formule, 53 osoby mają szansę na powtórzenie całego egzaminu maturalnego, czyli zdawania w starej formule: 49 z matematyki, 1 z języka polskiego i 3 z języka angielskiego. Łomżyńska OKE zapowiada na 12. września ogłoszenie wyników, na ile 3-godzinne starania od rana ponad 200 absolwentów okazały się skuteczne. Każdy maturzysta ma prawo wglądu do ocenionej pracy, odkąd to 30. czerwca OKE ogłosiła wyniki matur.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę