Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Niedziela św. Rocha i inne atrakcje na weekend

Wyjątkowo bogaty program przygotowali organizatorzy niedzielnego jarmarku na św. Rocha w nowogrodzkim skansenie. Wiodącym tematem imprezy jest bartnictwo. Zaplanowano pokazy, prelekcje i warsztaty związane z tradycyjnym pozyskiwaniem i produkowaniem miodu, w tym pokaz wspinaczki na drzewo bartne i „dziania” barci oraz wystawę zdjęć, dokumentującą pracę ostatnich bartników. Będą też tradycyjne targi oraz koncerty, w tym występ słynnej Apolonii Nowak z Kadzidła. Koncertowych wydarzeń nie zabraknie też w pozostałe dni weekendu, bo coś dla siebie znajdą zwolennicy zarówno disco polo, jak i rocka. Odbędzie się też otwarcie wystawy fotografii łomżanina Witolda Skarbińskiego w Galerii Pod Arkadami.

Tegoroczna „Niedziela św. Rocha” w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie rozpocznie się punktualnie o 10:00 i potrwa aż osiem godzin. W jej organizację zaangażowały się Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, Galeria 6/9 Agnieszki Zielewicz oraz Bractwo Bartne Fratum Mellicidarum, dlatego w programie nie zabraknie atrakcji dla młodszych i starszych. 
– W programie przewidziano pokazy organizowane przez Bractwo Bartne z Augustowa, które podczas niedzielnego spotkania zaprezentuje  m. in. warsztaty „dziania” barci, pokazy wspinania się na drzewo bartne przy pomocy leziwa – mówi Agnieszka Zielewicz. – Niedzielne spotkanie będzie też okazją do zobaczenia niecodziennej plenerowej wystawy fotografa, operatora, podróżnika  i wydawcy,  prof. Krzysztofa Hejke „Ostatni bartnicy europejscy, których spotkałem”. Opowieści o bartnictwie kurpiowskim Puszczy Zielonej zaprezentuje Urszula Kuczyńska, kierownik skansenu i znawca tego tematu. Warsztaty ekologiczne tworzenia ulików dla dzikich owadów zapylających, pokaz uli edukacyjnych oraz inne zajęcia przygotowała też Galeria 6/9 Agnieszki Zielewicz, a jednocześnie na terenie skansenu będzie trwać jarmark artystycznego rękodzieła i wyrobów ludowych, regionalnych przysmaków z miodem na czele. W części artystycznej zaprezentują się: Kapela Miód na Serce, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża oraz  Apolonia Nowak z Kadzidła, śpiewaczka znana w całym kraju i poza jego granicami, której występ w Nowogrodzie przed dwom laty okazał się największym wydarzeniem imprezy. 

Również w Nowogrodzie, na terenie hotelu Zbyszko, odbędzie się weekendowy V Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Motosfora 2017 – Reaktywacja. Zorganizowana przez Wild Dogs FG Łomża impreza potrwa trzy dni, obejmując wiele atrakcji, wydarzeń i konkursów, w tym sobotni koncert gwiazdy wieczoru Golden Life, jednego z najbardziej znanych zespołów polskiego rocka lat 90. 
Z kolei na niedzielny wieczór w hotelu Zbyszko zaplanowano pod wiatą koncert w ramach cyklicznych imprez disco polo z udziałem Stifler i Smash!, zaś w sobotę w klubie „Milano” w Jeziorku odbędzie się wakacyjne „Holiday Party” w tanecznych rytmach. 
Jeszcze dzisiaj w Łomży będzie można wybrać się na dwie imprezy: o godzinie 18:00 w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku odbędzie się otwarcie wystawy „Monidło” Witolda Skarbińskiego, fotografa związanego z Łomżą od 1969 roku, założyciela istniejącego do dziś zakładu „Syrenka”, zaś w Domku Pastora na godzinę 21:00 zaplanowano plenerową emisję komediodramatu „Magia w blasku księżyca” słynnego reżysera Woody'ego Allena. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę