Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Poprawki z matury i matury do poprawki

- 160 osób z Łomży zgłosiło się do maturalnego, pisemnego egzaminu poprawkowego w nowej formule, który rozpocznie się 22. sierpnia o godzinie 9. w szkołach macierzystych absolwentów – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Najwięcej – 131 osób będzie poprawiać pisemną maturę z matematyki na poziomie podstawowym, 6 z języka polskiego, 22 z angielskiego i 1 z niemieckiego. Nikt nie zdaje egzaminu ustnego w nowej formule. W województwie podlaskim poprawkowiczów jest 1 288, najwięcej z matematyki – 1 033. Mimo że trwają wakacje, w lipcu w OKE praca wre intensywnie, ponieważ ciągle są rozpatrywane i analizowane wnioski maturzystów, którzy chcieli przejrzeć swoje arkusze egzaminacyjne – 1 144 wnioski z obu województw, obsługiwanych przez OKE: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Oprócz absolwentów, poprawiających maturę w nowej formule, w Łomży 22. sierpnia od godz. 9 53 osoby spróbują po raz kolejny powtórzyć egzamin maturalny, czyli zdawać w starej formule: 49 z matematyki, 1 z języka polskiego i 3 z języka angielskiego. Na 12. września OKE w Łomży zapowiada ogłoszenie wyników, na ile starania ponad 200 absolwentów okazały się skuteczne.
Każdy maturzysta ma prawo wglądu do swojej ocenione j pracy, odkąd 30. czerwca OKE ogłosiła wyniki matur. Do czwartku, 3. sierpnia, wpłynęło 1 144 wnioski z obu województw o udostępnienie arkuszy egzaminacyjnych. - Niektórzy absolwenci liceów i techników chcieli na spokojnie sprawdzić wszystkie zdawane przedmioty, niektórzy z jednego przedmiotu – uściśla dyrektor Gołaszewska.  Do tej pory na miejscu, w OKE przy alei Legionów, udostępniono do przejrzenia 1 008 arkuszy. Niezadowoleni autorzy prac mają prawo zgłaszania wniosków o weryfikację liczby punktów, przyznanych przez egzaminatorów po maturze w maju. Takich wniosków wpłynęło 255, natomiast na 59 arkuszach po ponownym sprawdzeniu i przeanalizowaniu odpowiedzi stwierdzono nieprawidłowości, najczęściej w jednym zadaniu z matematyki lub polskiego. Stanowi to około 5 procent uwzględnionych odwołań, podobnie jak rok temu. Za pośrednictwem dyrektora łomżyńskiej OKE niezadowoleni z punktacji mogą się odwoływać do kolegium arbitrażowego, powołanego przy CKE przez ministra edukacji. 54 arkusze egzaminacyjne czekają na wyniki arbitrażu w Warszawie, których można spodziewać się za 3 tygodnie. - Lipiec spędzamy bardzo intensywnie, bo dotychczas odwiedziło nas prawie 600 osób – podsumowuje Jolanta Gołaszewska. - Każdej sprawie maturzysty towarzyszy zawsze wystawienie pisma i dodatkowe analizy egzaminatorów. Dlatego i my, i oni mamy co robić w wakacje.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę