Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura

Porywający, mimo opadów deszczu, koncert Łukasza Lipskiego i Mateusza Kurkowskiego zakończył w niedzielę drugi dzień plenerowej imprezy Café Kultura. – Cieszymy się, że mogliśmy zagrać po raz pierwszy razem w naszym rodzinnym mieście, bo fajnie jest tu wracać, nawet jeśli pogoda nie jest najlepsza! – mówi Łukasz Lipski. W sobotę na Starym Rynku wystąpili łomżyński duet Czwarta Piętnaście i warszawski zespół Złodzieje Oklasków, a na ich koncertach bawiło się kilka pokoleń słuchaczy. Po dwóch dniach przerwy Café Kultura rusza z koncertami w środę i potrwa aż do końca tygodnia.

Słoneczne popołudnie aż zachęcało do wyjścia z domu, dlatego ogródek przygotowany przez pracowników MDK-DŚT przed Galerią Pod Arkadami, okoliczne ławki i inne miejsca, gdzie można było przysiąść bądź stanąć w cieniu, zapełniły się słuchaczami. Nie brakowało również osób, które przyszły na Stary Rynek w innym celu, a przy okazji mogły też posłuchać muzyki.
– Wybraliśmy się z dziećmi na lody, bo jest ładnie – mówi pani Katarzyna. – Nawet nie wiedziałam, że są tu dziś jakieś koncerty, ale fajnie, że coś się dzieje!
Rozpoczynający koncert Czwarta Piętnaście to utalentowani licealiści: wokalistka Aleksandra Suproń i gitarzysta Łukasz Grądzki, znani już z innych imprez i nagradzani w konkursach. 
Sukcesy w nich przynosiły im często autorskie piosenki i niektóre z nich, jak choćby: „Mr M.”, „More Blue”, „Meet Me”, dopełnione coverami Eda Sheerana czy Natalii Przybysz, wykonali w czasie swego krótkiego, gorąco przyjętego przez publiczność, występu.
Jeszcze żywiej słuchacze reagowali na repertuar doświadczonego tria Złodzieje Oklasków, łączącego w swych dynamicznych, autorskich utworach rocka lat 80., surowego punka '77 z zakręconymi tekstami, potrafiącego też sprawnie przejść od  mrocznego intro „South Of Heaven” Slayera do bujającego reggae. 
– Bardzo fajny zespół! – ocenia jeden ze słuchaczy. – Z czadem grają, widać, że to lubią – nic dziwnego, że ludzie bawią się, a nawet tańczą!
Okazji do dobrej zabawy nie brakowało też w niedzielę, bowiem wokalista i pianista Łukasz Lipski oraz saksofonista Mateusz Kurkowski przygotowali na swój pierwszy wspólny koncert bardzo urozmaicony repertuar: od klasyków The Beatles, poprzez polskie evergreeny Andrzeja Zauchy, soul, funky i disco lat 70. od Steviego Wondera do Michaela Jacksona, aż do współczesnych hitów.
– To program będący wypadkową naszych wspólnych inspiracji i tego co robimy na co dzień, chcieliśmy też zagrać w ten niedzielny wieczór naprawdę dobrą muzykę – mówi Łukasz Lipski. – Trzy czy cztery lata temu było jam session na Farnej i wtedy sobie razem pograliśmy, ale tak naprawdę to dzisiaj był nasz wspólny debiut. Znamy się też ze szkoły muzycznej i dlatego Mateusz zaprosił mnie do udziału w tym koncercie.
Młodzi artyści, wciąż kontynuujący muzyczną edukację, wykonali łącznie z bisem w trzech koncertowych setach aż 25 utworów, w tym również zaskakujące, bo przecież legendarna czwórka z Liverpoolu była gitarowym kwartetem i unikała w swych kompozycjach saksofonu.
– To było nie lada wyzwanie umieścić partie saksofonu w utworach The Beatles – potwierdza Mateusz Kurkowski. – Zaucha jest już bliższy memu sercu, sam zresztą grał na saksofonie altowym, a reszta dzisiejszej muzyki to już coraz więcej tego saksofonu, więc z ogromną przyjemnością te partie aranżowaliśmy. 
Pomimo dwukrotnie padającego podczas koncertu deszczu pogoda okazała się łaskawa zarówno dla muzyków, jak i publiczności – burza zaczęła się kilkanaście minut po zakończeniu imprezy. 
Jestem zadowolony i z frekwencji, i z odbioru – ocenia dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Ludzie słysząc muzykę przystawali, podchodzili, dużo ich również słuchało poza naszym ogródkiem – mimo tego, że dzisiaj pogoda była znacznie gorsza, zresztą z założenia miała to być taka kameralna impreza. Kolejna odsłona Café Kultura czeka nas już od środy, kiedy to będziemy obchodzić Światowy Dzień Anek, prezentując koncert Funkasanki, wystawę i spektakl. Kolejne dni to koncerty: artystów solowych Lili Horoszko z Łomży i Limboskiego z Krakowa, „Folk i okolice” z łomżyńską Skiela Kapela i ukraińskim Dnipro na dużej scenie, jazzowy duet Nika & Dominik i niedzielne „Piosenki z tekstem”, które zaśpiewają Magda Sinoff oraz zespół Zdążyć Przed Północą. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę