Uczniowie PG 6 najlepiej zdali egzamin gimnazjalny w Łomży
W dobrych humorach mogą być nauczyciele, rodzice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, ponieważ absolwenci klas trzecich ich szkoły przy ul. Bernatowicza osiągnęli najwyższe wyniki w mieście z egzaminu gimnazjalnego. 65 uczniów najwyższą średnią uzyskało z języka angielskiego - 95 procent i języka polskiego – polecenia wykonało poprawnie 90 procent zdających, którzy mieli również najwyższe wyniki w części matematyczno-przyrodniczej. Opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjna w Łomży dane statystyczne pokazują, że z egzaminami w następnej kolejności dobrze poradzili sobie trzecioklasiści: Katolickiego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Publicznego Gimnazjum nr 1 imienia Noblistów Polskich.
Tegoroczny egzamin gimnazjalny został przeprowadzony 19., 20. i 21. kwietnia. Oddzielny termin – 1., 2. i 5. czerwca mieli uczniowie, którzy z powodów losowych lub zdrowotnych nie mogli do niego przystąpić w kwietniu. Egzamin tradycyjnie składał się z trzech części: humanistycznej, w której gimnazjaliści mieli do rozwiązania zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. W części matematyczno-przyrodniczej zmierzyli się z zadaniami z matematyki oraz z: biologii, chemii, fizyki, geografii. OKE Łomża w podsumowaniu, będącym zbiorem tabelek i liczb, podaje, że w trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym albo na poziomach podstawowym i rozszerzonym.
65 trzecioklasistów Publicznego Gimnazjum nr 6 najlepiej w Łomży zdało egzamin z każdego typu przedmiotów: w części humanistycznej osiągnęli średnią 90 procent z języka polskiego i 86 procent z historii i wiedzy o społeczeństwie. Z matematyki „Kościuszkowcy” uzyskali również średnią 86 procent, zaś z przedmiotów przyrodniczych - 79 procent. Najwyższe noty uzyskali w języku obcym nowożytnym – 58 uczniów z angielskiego na poziomie podstawowym miało średnią 95 procent, zaś na poziomie rozszerzonym – także 58 uczniów dostawało średnio 83 procent poprawnych punktów. Ośmioro uczniów zdawało język niemiecki – ich średnia wyniosła 93 procent punktów, natomiast jeden jedyny absolwent zdobył aż 100 proc. punktów z egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Na drugim miejscu pod względem poziomu zdania egzaminu kończącego trzyletni cykl kształcenia jest 96 absolwentów Katolickiego Gimnazjum przy ul. Sadowej. Z języka polskiego mieli 81 %, z historii i wos – 72 %, z matematyki – 61 %, z przedmiotów przyrodniczych – 61 %. Bardzo dobrze poszedł im język angielski podstawowy – 84 procent, a wyraźnie słabiej rozszerzony – 64 procent. Siódemka uczniów zdawała na egzaminie niemiecki podstawowy, uzyskując średnio 76 punktów.
Na trzecim miejscu łomżyńskiej listy najlepiej zdających są absolwenci PG nr 1 przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To największe gimnazjum w Łomży, z którego do egzaminu przystępowało 208 absolwentów. Z języka polskiego średnio otrzymali 74 procent, z historii i wos – 62 proc., z matematyki – 49 proc., z przedmiotów przyrodniczych – 55 proc. Z angielskiego podstawowego – 69 procent, z rozszerzonego – 49 procent. Trójka zdała niemiecki podstawowy – 74 proc. punktów.
109 trzecioklasistów zdawało egzamin w Publicznym Gimnazjum nr 8 im. księcia mazowieckiego Janusza I przy ulicy księżnej Anny. Z polskiego ich średnia punktowa to 64 procent, z historii i wos – 57 procent, z matematyki – 42 procent oraz 47 procent z przedmiotów przyrodniczych. Angielski podstawowy – średnio 68 procent, a rozszerzony – 48 procent.
Słabiej na egzaminie wypadli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II przy ulicy Juliana U. Niemcewicza. 48 absolwentów dostało średnio 56 procent punktów z polskiego, 56 proc. z historii i wos, 35 proc. z matematyki oraz 43 procent z biologii, chemii, fizyki i geografii łącznie. Średnia z angielskiego podstawowego to 53 proc., z rozszerzonego – 36 procent. Najsłabiej poszedł egzamin gimnazjalny 8 absolwentom PG 3 oraz 19 z Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Łomży.
Mirosław R. Derewońko