Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Granice fotograficznej tolerancji

Główne zdjęcie
Granice Tolerancji

Dziewięcioro łomżyńskich fotografów wzięło udział w przygotowaniu wystawy „Granice tolerancji”. Pokazują brak tolerancji i jej wpływ na różne aspekty naszego życia, ale również co ich niepokoi i co powinno zmienić się na lepsze – nierzadko w bardzo osobistym lub kontrowersyjnym ujęciu. Zanim wystawa zostanie pokazana podczas białostockiego festiwalu „Interphoto 2017”, miała swą premierę w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami, gdzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.

– Klub Fotografii Nurt został zaproszony przez Grzegorza Jarmocewicza do wzięcia udziału w festiwalu „Interphoto”, dużej imprezie fotograficznej w Białymstoku – mówi Wojtek Surawski. –

Temat wiodący to „Granice tolerancji” i pod jego kątem wykonywaliśmy zdjęcia i przeszukaliśmy archiwa, dobierając ujęcia pasujące do tego tematu. Ta wystawa to taka generalna próba przed wysłaniem zdjęć do Białegostoku, gdzie zostanie zaprezentowana we wrześniu.

Uniwersalizm tytułowego zagadnienia podsunął autorom rozmaite rozwiązania, mniej lub bardziej bezpośrednio wiążące się z tolerancją . I tak Lech Buczyński w barwnych, ale celowo zniekształconych portretach, zastanawia się gdzie przebiega granica tolerancji w kontekście kanonu kobiecego piękna. Zbigniew Ciborowski wziął na warsztat problem harmonijnego współistnienia ludzi i zwierząt, akcentując jego pozytywne, humanistyczne aspekty.

Przemysław Karwowski i Wojtek Surawski pokazują problem braku tolerancji w kontekście nieposzanowania miejsc ostatniego spoczynku Żydów, dewastowania ich nagrobków, powszechnej niezgody na ich funkcjonowanie w Polsce oraz odradzania się tendencji nacjonalistycznych.

– Trzy zdjęcia są zrobione w Jedwabnem, swastyka na jednej ze stodół w naszych okolicach – mówi Przemysław Karwowski. – Odnoszą się one do tolerancji w tym sensie, że zadaję pytanie czy byliśmy i jesteśmy tolerancyjni, czy coś się w nas przez lata zmieniło, jaki jest nasz stosunek do pamięci? I chyba już pierwsze zdjęcie wyczerpuje temat, bo prezentowany na nim mur jest wykonany z połamanych macew jako materiału budowlanego...

Joanna Klama prezentuje opowieść o patalogii: jakie wartości wyznają ludzie z niższych kręgów społecznych i co popycha ich do ozdabiania ścian zrujnowanych budynków hasłami sprawiającymi wrażenie życiowych deklaracji – na pewno mającymi znaczenie dla ich autorów.

Marcin Kossakowski zmierzył się z problemem tolerancji wobec niepełnosprawnych, fotografując przykutego do wózka inwalidzkiego ojca.

– Chciałem pokazać osoby niepełnosprawne, bo patrzymy na nie, ale często nie zwracamy uwagi – mówi Marcin Kossakowski. – A przecież żyją między nami, tylko często w zamknięciu, stąd to zdjęcie zrobione przez szybę – taką barierę odgradzająca niepełnosprawnego od świata, bo jeśli mu się nie pomoże, to nie ma szans na wydostanie się z mieszkania.

Osoby potrzebujące pomocy: bezdomnego śpiącego na ulicznej ławce i czeczeńską dziewczynkę, jedną z bohaterek wystawy „W połowie drogi...” pokazał też Marek Maliszewski, puentując te dwa dramatyczne ujęcia trzecim – migawką z ubiegłorocznego „Marszu dla życia” z hasłem „Otoczmy troską życie”. Również Zbigniew Walczuk odniósł się do tego aspektu, stawiając jednak zdecydowany sprzeciw przeciwko bezsensowym śmierciom na polskich drogach.

– Nie może być tolerancji i przyzwolenia na piratowanie, alkohol i narkotyki wśród kierowców – mówi Zbigniew Walczuk. – Stąd to ostatnie, w sumie symboliczne zdjęcie, żeby ludzie przemyśleli co robią na drogach i na ulicach, żeby czasem zdjęli nogę z gazu, lub idąc na imprezę zostawili kluczyki od auta w domu.

Z kolei Przemek Wojewoda zwraca uwagę na brak szacunku do przeszłości, pokazując niszczejące zabytki i niegdyś użyteczne budynki, gdzie ludzka głupota i bezlitosny upływ czasu idą niestety w parze, też będąc swoistym testem tolerancji.

 

Wojciech Chamryk

Foto: Granice Tolerancji
Foto:
Foto: Przemysław Karwowski
Foto: Joanna Klama
Foto:
Foto: Przemysław Karwowski, Zbigniew Ciborowski i Wojtek Surawski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę