Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Z Argentyny do Łomży na festiwal

Główne zdjęcie
Gabriela Ana Navarro Landaverria

Recital organowy Gabrieli Any Navarro Landaverria rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Był to pierwszy polski koncert organistki katedry w Buenos Aires, chociaż Gabriela Ana gościła wcześniej w Polsce, była już też w Łomży. – Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem tutaj! – mówi Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Byłam już w Polsce w ubiegłym roku, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Poznałam tam przyjaciół z Łomży i z Zambrowa, więc tych chętniej tu przyjechałam!

Koncerty organowe podczas Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża to już wieloletnia tradycja, a w Łomży odbywają się one w katedrze. Tym razem za przebudowanym i pięknie brzmiącym instrumentem z lat 30. ubiegłego wieku zasiadała organistka, kompozytorka i pedagog z dalekiej Argentyny, Gabriela Ana Navarro Landaverria, dla której był to koncertowy debiut w Polsce.

– Nie słyszałem o niej wcześniej – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Gabriela zgłosiła się do mnie sama, bo już w Argentynie słyszała o naszym festiwalu i zagrała, łącząc ten występ z przyjazdem turystyczno-towarzyskim.

Solistka wykonała z asystą katedralnego organisty Roberta Kuleszy bardzo oryginalny program, złożony wyłącznie z utworów organowych kompozytorów hiszpańskich, od XVII- wiecznej, barokowej „Tiento de segundo tono por Gesolrreut sobre la Letanía de la Virgen” Pablo Bruny do

współczesnej „Variaciones sobre un tema vasco” Jesúsa Guridiego.

– Hiszpańska muzyka którą dzisiaj zagrałam zabrzmiała pewnie w Polsce po raz pierwszy i wynika z moich zainteresowań oraz z odbytych studiów – wyjaśnia Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Cenię też kompozytorów włoskich czy francuskich, ale specjalizuję się w twórczości kompozytorów z Hiszpanii, od czasów baroku do współczesnych, stąd taki właśnie wybór.

Słuchacze przyjęli entuzjastycznie festiwalowe preludium w wykonaniu filigranowej Argentynki, na bis zabrzmiał więc ponownie najbardziej chwytliwy utwór recitalu, barokowy „Diferencias sobre la gayta” Antonio Martína y Colla.

– Gabriela była już tutaj 18 czerwca, nawet zagrała na organach dla swojej przyjaciółki, ale dzisiaj, po dwóch intensywnych próbach, zadebiutowała podczas recitalu i myślę, że została zesłana nam przez niebiosa! – mówi Jacek Szymański.

– Byłam na ślubie przyjaciółki w tej katedrze – dodaje Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Uwielbiam brzmienie tych organów, podoba mi się też sam kościół, ale oficjalnie moim pierwszym koncertem w Polsce i w Łomży był ten dzisiejszy. Wcześniej w Europie grałam kilkakrotnie w Hiszpanii i ostatnio w Rosji.

Piątkowy recital Gabrieli Any Navarro Landaverria to nie koniec organowych atrakcji podczas tegorocznego festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Melomanów czeka jeszcze kilka koncertów z udziałem organistów, w tym 5 lipca w łomżyńskiej katedrze, kiedy to zagra w niej Rafał Sulima, organista  bazyliki w Świętej Lipce.

– Rafał Sulima jest wszechstronnie wykształconym organistą, dyrygentem i wokalistą – zapowiada Jacek Szymański. – To muzyk niesłychanie sprawny technicznie, który zagra specjalnie dla nas organowe transkrypcje operowych dzieł najwybitniejszych kompozytorów. W Polsce czegoś takiego często się nie słyszy, tym bardziej więc zapraszam w środę do katedry!

 

Wojciech Chamryk


Foto: Gabriela Ana Navarro Landaverria
Foto: Jacek Szymański, dyrektor festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża
Foto: Gabriela Ana Navarro Landaverria i Robert Kulesza, organista katedralny
Foto: Gabriela Ana Navarro Landaverria
Foto: Gabriela Ana Navarro Landaverria
Foto: Zuzia Kulesza

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę