Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 maja 2024 napisz DONOS@

Festiwal Drozdowo-Łomża pełen gwiazd i koncertów

Główne zdjęcie
Lech M. Szabłowski, Jacek Szymański, Jacek Piorunek, Jarosław Cholewicki i Anna Archacka

– Nie udało mi się sprowadzić w tym roku z Argentyny kardynała Bergoglio, bo przejął go Watykan, natomiast mamy szansę posłuchać Gabrieli Any Navarro Landaverria, pierwszej organistki katedry w Buenos Aires! – żartował Jacek Szymański, dyrektor i twórca rozpoczynającego się w najbliższy piątek XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wybitna organistka wystąpi w Polsce tylko raz, właśnie podczas tego festiwalu! Będzie też wiele muzycznych wydarzeń poza recitalami organowymi. Najciekawiej z nich zapowiadają się wystawienie opery komicznej „Służąca panią” w auli PWSIiP, plenerowy występ aktorów Teatru Żydowskiego w Czartorii oraz tradycyjna finałowa gala operowa i operetkowa w parku przy dworze w Drozdowie.

Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża
Lech M. Szabłowski, Jacek Szymański, Jacek Piorunek, Jarosław Cholewicki
Lech M. Szabłowski, Jacek Szymański, Jacek Piorunek, Jarosław Cholewicki

Tegoroczny festiwal potrwa 10 dni, od 30 czerwca do 9 lipca. W 12 miejscowościach: Łomży, Drozdowie, Kolnie, Czartorii, Czyżewie, Śniadowie, Łapach, Stawiskach, Augustowie, Rajgrodzie, Tykocinie i Zabielu odbędą się aż 22 koncerty. Będą wśród nich zarówno takie dla miłośników klasycznej muzyki czy opery, jak i o bardziej rozrywkowym charakterze. Weźmie w nich udział 40. śpiewaków operowych, wokalistów i instrumentalistów, w tym kilkoro gości zza granicy.
Poza organistką z Argentyny wystąpią też sopranistka Victoria Belorus z Białorusi oraz znana już festiwalowej publiczności pianistka Olena Skrok z Ukrainy. Jak podkreśla Jacek Szymański, niewątpliwymi wydarzeniami tegorocznego festiwalu, poza uroczystą inauguracją „Dumka o Polsce”, gdzie czworo artystów wykona rodzimy repertuar wokalno-instrumentalny oraz „Wielką galą w pałacu” z udziałem wszystkich wykonawców, będą recitale organowe. 
– Gabriela Ana Navarro Landaverria wykona utwory kompozytorów hiszpańskich i argentyńskich – zapowiada Jacek Szymański podkreślając, że wybitna organistka wystąpi w Polsce tylko raz. W najbliższy piątek w Katedrze w Łomży zagra koncert na preludium tegorocznego Festiwalu Muzyczna Dni Drozdowo-Łomża. - Z kolei pochodzący z tego terenu wspaniały organista Rafał Sulima zagra na specjalną moją prośbę cudowne utwory operowe w transkrypcjach na organy.
Kilkakrotnie pojawi się też bardzo utalentowany pianista młodego pokolenia Artur Sychowski, którego głównym koncertem będzie recital w drozdowskim kościele z utworami autorskimi i klasycznymi, np. Chopina czy J. S. Bacha.
– Jest on już po wielkich sukcesach – mówi Jacek Szymański. – Koncertuje nie tylko w Europie Zachodniej, na jesieni występował w Ameryce Północnej, a zaraz po powrocie stamtąd zmienił tylko walizki i pojechał do Emiratów Arabskich! 
Zwolennicy operowego i operetkowego repertuaru mogą zaś już szykować się na koncerty „Zaczarowany świat operetki i musicalu”, „Wszechmocnie włada miłość święta” i kilka innych, a przede wszystkim na tradycyjne, festiwalowe wystawienie opery. 
– W tym roku chciałem zaproponować komedię operową „La serva padrona” (Służąca panią) Giovanniego Battisty Pergolesiego. Ten kompozytor był reformatorem opery w światowej muzyce wokalnej, wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Warszawie a grać będzie zespół muzyki barokowej Masovia Baroque Orchestra i to na dawnych instrumentach z epoki, łącznie z klawesynem - zapowiada Jacek Szymański.
Będzie też koncert muzyki kurpiowskiej w bardziej tradycyjnym oraz nowocześniejszym ujęciu Kapeli Kurpiowskiej i Skiela Kapela, a także żydowski humor, szmoncesy i piosenki.

– Teatr Żydowski w Warszawie został zamknięty, jego artyści tworzą na banicji i my ich w tym roku przygarniamy, bo przyjeżdżają z koncertem zatytułowanym „Moniek Przepiórko” – mówi Jacek Szymański. –  Poświęcimy też koncert muzyce kurpiowskiej, ale wspomnimy też, nieżyjących już niestety, trzech artystów, którzy tworzyli tu zespół kurpiowski.
Nie zabraknie też repertuaru z okresu 20-lecia międzywojennego, monotematycznego programu „Ave Maria na przestrzeni wieków” czy koncertu muzycznej rodziny Lewandowskich, a finałem będzie wielki koncert plenerowy w Drozdowie. To wielka gala w pałacu w niedzielę 9 lipca, podczas której wystąpią wszyscy artyści w operowym, operetkowym i rozrywkowym repertuarze. 
Wstęp na wszystkie koncerty, poza jednym koncertem w Tykocinie, jest wolny!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę