Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Warsztaty na Bałtyku

Grupa młodzieży ze szkoły na Zielonej popłynęła promem Stena Spirit do Szwecji. Nie była to zwykła wycieczka, lecz przede wszystkim warsztaty zapoznające ich z ofertą hotelową, kulinarną i SPA w transporcie morskim na przykładzie tej jednej z największych jednostek pływających po Bałtyku.

Stena Spirit statek od długości 176 metrów zbudowany w 1987 roku. Początkowo pływał jako Stena Scandinavica, by − po generalnej przebudowie w 2011 roku i zmianie nazwy − wejść na linię Karlskrona–Gdynia. Teraz na pokład zabiera do 460 aut i 1700  pasażerów. Wielki statek – jak zapewnia armator - oferuje nową jakość podróży morskiej. Jest tu nowoczesne SPA, bogactwo smaków w restauracjach i mnóstwo rozrywki z muzyką na żywo i tańcem do rana, bo podróż do Szwecji trwa całą noc.

Doświadczenie pracy
Dla uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży głównym celem podróży statkiem do Szwecji nie był relaks, ale nauka i praca. Jak relacjonują nauczycielki z Zielonej Elżbieta Wiśniewska i Bogusława Romanowska, podczas warsztatów service manager promu Stena Line Marcin Kozłowski przedstawił im system bezpieczeństwa oraz organizację i specyfikę pracy pracowników pionu gastronomicznego i hotelowego na promie Stena Spirit. Uczniowie technikum hotelarskiego pod kierunkiem team lidera uczestniczyli w warsztatach przygotowania kabin pasażerskich na promie, a asystent szefa kuchni prowadził warsztaty gastronomiczne pokazując uczniom z Łomży techniki carvingu i sztukę garnirowania potraw. Zapoznał ich z różnorodnością potraw serwowanych w ekskluzywnej restauracji a la carte i w ramach bufetu szwedzkiego, oraz przedstawił sposób organizacji żywienia i zaopatrzenia promu w produkty spożywcze. 
Niezwykle interesującą i prestiżową dla młodzieży okazała się  wizyta na mostku kapitańskim, gdzie zostali powitani przez kapitana Dariusza Graczyka, a oficer bezpieczeństwa Bogdan Krawczyk przybliżył im tajniki sterowania oraz systemu nawigacji i bezpieczeństwa na promie. 
Uzupełnieniem części warsztatowej wyjazdu był program turystyczny, podczas którego uczniowie z Zielonej poznawali dziedzictwo kulturowe i historyczne Polski i Szwecji. W Karlskronie – zabytkowym szwedzkim mieście położonym na ponad 30 wyspach - zwiedzili Muzeum Morskie, kościół ewangelicki Św. Trójcy, stare miasto oraz bajecznie kolorowe domki stoczniowców i rybaków, będące wizytówką miasta, natomiast w Polsce byli m.in. na Westerplatte i przed Stocznią Gdańską. 

Doświadczenie życia
- Niezwykle emocjonalnym przeżyciem dla uczniów okazała się wizyta w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Kwidzynie w ramach prewencji niepożądanych zachowań młodzieży – podkreślają nauczycieli ze szkoły na Zielonej. - Podczas zajęć warsztatowych w małych grupach uczniowie placówki, dzieląc się  własnym trudnym doświadczeniem życiowym ze swoimi rówieśnikami z ZSTiO Nr 4 przestrzegali ich przed konsekwencjami negatywnych zachowań. Była to wspaniała lekcja wychowawcza, której przyświecała myśl Janusza Korczaka „…każdy musi wierzyć, że może się poprawić, że ma nie tylko wady, ale i zalety”, uświadamiająca wszystkim umiejętność dokonywania w życiu właściwych wyborów. 
W ocenie nauczycieli udział w tym wyjeździe przyniósł korzyści młodzieży na płaszczyźnie zawodowej i wychowawczo - profilaktycznej. Pogłębił ich wiedzę na temat usług w transporcie morskim i przybliżył im wymogi międzynarodowego rynku pracy, ale też był doskonałym uzupełnieniem procesu dydaktycznego i programu wychowawczo-profilaktycznego. Część funduszy na dofinansowanie tego wyjazdu pozyskano ze środków Urzędu Miasta w Łomży w ramach realizacji projektu profilaktycznego „Mój wybór – zdrowy styl życia”.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę