Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zagraniczne sukcesy Carmen Fidei

Główne zdjęcie
Michał Rajewski, twórca Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego zdobył dwie nagrody na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w czeskim Ołomuńcu. Pełny skład chóru wyśpiewał brązowe pasmo, czyli trzecią nagrodę, a chór męski srebrne. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych rywalizowały 33 chóry z całego świata, a łomżyński był wśród nich jedynym reprezentantem Polski, a zarazem jednym z nielicznych składów amatorskich. – To nasz pierwszy tak duży sukces za granicą! – mówi prowadzący chór Michał Rajewski. – Był to w dodatku nasz zagraniczny debiut, tym bardziej jesteśmy więc zaskoczeni i szczęśliwi!

Dla każdego chóru występ na festiwalu w Ołomuńcu jest spełnieniem marzeń i ogromną nobilitacją. Istniejący zaledwie od 14 miesięcy Carmen Fidei zdołał zakwalifikować się i trafić do finałowej stawki 33 chórów, którą oceniało międzynarodowe jury.
– Organizatorzy do ostatniej chwili trzymali w tajemnicy kto jest w jury – mówi Michał Rajewski. 
– Z Polski nie było nikogo, przeważali jurorzy z Tajlandii, Korei, Słowacji, Czech, tak więc była to obiektywna, niezależna ocena. Cieszy mnie również to, że zespół wciąż się rozwija, bo 84 punkty na 100 możliwych to bardzo dobry wynik w tak silnej konkurencji, a przecież mam w zespole tylko kilka osób potrafiących czytać nuty –  jak widać z amatorami też można góry przenosić, to tylko kwestia podejścia i włożonej pracy, jeśli ktoś posiada dobry głos, słuch muzyczny i dobre chęci!
Ostatecznie Grand Prix zdobył uniwersytecki chór z Tajlandii, ale łomżyńscy chórzyści też nie mieli powodów do narzekań, zdobywając srebrny i brązowy medal; otrzymali też sporo głosów w plebiscycie publiczności, preferującej zwykle rodzimych wykonawców. 
– Tego aspektu nie wziąłem pod uwagę, bo dużo się działo i program był napięty, ale jest to potwierdzenie, że chór spodobał się nie tylko jury, ale też publiczności – mówi Michał Rajewski. – Atmosfera była zresztą wspaniała, a Czesi przyjmowali nas bardzo serdecznie.
Wracając z Ołomuńca zespół wystąpił w niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, a po tym bardzo intensywnym, pięciodniowym wyjeździe dyrygent zapowiada udział w kolejnych konkursach, których jest coraz więcej – bezpośrednio przed sukcesami na festiwalu Svatky Pisni Carmen Fidei zajęli też trzecie  miejsce na festiwalu pieśni sakralnej Łapskie Te Deum. 
– Samo uczestnictwo w tak prestiżowym konkursie jak Svatky Pisni i w tak silnej obsadzie to już sukces, a jeżeli jeszcze nasz trud przełożył się na punkty i zdobyliśmy medale, to już brak mi słów – ocenia Michał Rajewski. – Liczę, że to dobry początek i będziemy stopniowo pokazywać się za granicą coraz częściej!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Carmen Fidei

Foto: Michał Rajewski, twórca Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę