sobota, 17 marca 2018 napisz DONOS@

Zagraniczne sukcesy Carmen Fidei

Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego zdobył dwie nagrody na 45. Międzynarodowym Festiwalu Svatky Pisni w czeskim Ołomuńcu. Pełny skład chóru wyśpiewał brązowe pasmo, czyli trzecią nagrodę, a chór męski srebrne. W tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych rywalizowały 33 chóry z całego świata, a łomżyński był wśród nich jedynym reprezentantem Polski, a zarazem jednym z nielicznych składów amatorskich. – To nasz pierwszy tak duży sukces za granicą! – mówi prowadzący chór Michał Rajewski. – Był to w dodatku nasz zagraniczny debiut, tym bardziej jesteśmy więc zaskoczeni i szczęśliwi!

Dla każdego chóru występ na festiwalu w Ołomuńcu jest spełnieniem marzeń i ogromną nobilitacją. Istniejący zaledwie od 14 miesięcy Carmen Fidei zdołał zakwalifikować się i trafić do finałowej stawki 33 chórów, którą oceniało międzynarodowe jury.
– Organizatorzy do ostatniej chwili trzymali w tajemnicy kto jest w jury – mówi Michał Rajewski. 
– Z Polski nie było nikogo, przeważali jurorzy z Tajlandii, Korei, Słowacji, Czech, tak więc była to obiektywna, niezależna ocena. Cieszy mnie również to, że zespół wciąż się rozwija, bo 84 punkty na 100 możliwych to bardzo dobry wynik w tak silnej konkurencji, a przecież mam w zespole tylko kilka osób potrafiących czytać nuty –  jak widać z amatorami też można góry przenosić, to tylko kwestia podejścia i włożonej pracy, jeśli ktoś posiada dobry głos, słuch muzyczny i dobre chęci!
Ostatecznie Grand Prix zdobył uniwersytecki chór z Tajlandii, ale łomżyńscy chórzyści też nie mieli powodów do narzekań, zdobywając srebrny i brązowy medal; otrzymali też sporo głosów w plebiscycie publiczności, preferującej zwykle rodzimych wykonawców. 
– Tego aspektu nie wziąłem pod uwagę, bo dużo się działo i program był napięty, ale jest to potwierdzenie, że chór spodobał się nie tylko jury, ale też publiczności – mówi Michał Rajewski. – Atmosfera była zresztą wspaniała, a Czesi przyjmowali nas bardzo serdecznie.
Wracając z Ołomuńca zespół wystąpił w niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, a po tym bardzo intensywnym, pięciodniowym wyjeździe dyrygent zapowiada udział w kolejnych konkursach, których jest coraz więcej – bezpośrednio przed sukcesami na festiwalu Svatky Pisni Carmen Fidei zajęli też trzecie  miejsce na festiwalu pieśni sakralnej Łapskie Te Deum. 
– Samo uczestnictwo w tak prestiżowym konkursie jak Svatky Pisni i w tak silnej obsadzie to już sukces, a jeżeli jeszcze nasz trud przełożył się na punkty i zdobyliśmy medale, to już brak mi słów – ocenia Michał Rajewski. – Liczę, że to dobry początek i będziemy stopniowo pokazywać się za granicą coraz częściej!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Carmen Fidei

161121091207.gif
Foto: Michał Rajewski, twórca Chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0